Dünya Haberleri

DÜNYA

  En yenilikçi tek bir Türk üniversitesi yok

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 2015 - 20:02Son Güncelleme : 16 Eylül 2015 - 20:02

  HABER ajansı Reuters ve kardeş kuruluşu, üniversitelerle ilgili veri toplayan Thomson Reuters, 2015 yılının dünya çapında en yenilikçi 100 üniversitesini açıkladı.

  Bilimin ekonomiye ne kadar yansıdığını inceleyen “2015 yılının en yenilikçi 100 üniversitesi” sıralamasında, üniversitenin araştırma performansını gösteren araştırma yazıları ve buluşun ne kadar ticarileştiğini gösteren patent alma da dahil 10 farklı kriter içeren bir sistemle, en yenilikçi üniversiteler seçildi.

  500 ÜNİVERSİTELİ LİSTE

  Toplamda 500 üniversitenin incelendiği sıralamada, birinciliği, Hewlett-Packard, Yahoo, Google gibi dev teknoloji şirketleri için geliştirdiği bilgisayar yazılımları/donanımlarıyla bilinen Stanford Üniversitesi aldı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (M.I.T) ikinci olurken Harvard Üniversitesi üçüncü sırada kendine yer buldu.

  AVRUPA’DA İSVİÇRE

  Sıralamaya sadece ABD’den 50 üniversite girerken, Kanada, Avrupa ve Asya arasında ise en fazla yenilikçi üniversiteye sahip ülke olarak Japonya dikkat çekti.
  ABD dışında, en yenilikçi üniversiteler arasında ilk 10’dan giren tek ülke Kore oldu. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü onuncu sırada yer aldı. Avrupa’nın en yenilikçi üniversitesi ise, 11’inci sıradan listeye giren İngiltere’deki Imperial College oldu. Bu üniversite Avrupa’daki diğer yenilikçi üniversitelere göre en genci. Avrupa’daki en fazla yenilikçi üniversiteyi barındıran ülke ise, 3 üniversiteyle İsviçre olarak belirlendi. Listeye Türkiye’den tek bir üniversite dahi giremedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı