Gündem Haberleri

GÜNDEM

  En vicdansız başkan Clinton

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.09.1998 - 00:01

  ABD'de psikologlar 41 başkanın kişiliklerini testler aracılığıyla ölçtüler ve performans değerlendirmesi yaptılar. Bu araştırmaya göre en duygusallar Reagan ve F. Roosevelt, en asabiler Nixon ve Johnson çıktı. En viçdanlılar sıralamasında sonuncu olan Clinton, dışa dönüklük sıralamasında ise üçüncü sırada yer aldı. Kariyer dünyası Dergisi, son sayısında bu ilginç araştırmaya sayfalarında yer verdi.

  HEPİMİZ farklı kişilik özelliklerine sahibiz. Bir kişinin hareketlerini izleyerek o kişinin hareketlerini izleyerek o kişinin özellikleri hakkında bir fikir edinebiliriz. Hatta, kendimizin bile tam bilemediğimiz kişilik özelliklerimiz olabilir. Bilim dünyası bu konuda pek çok araştırma yapıyor. Psikologlara göre, ölülerin bile kişiliklerini ortaya çıkarmak mümkün.

  Minnessota Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Doktor Deniz S. Öneş, Houston'dan Doktor Tom Faschingbauer ve Doktor Steve Rubenzer, ABD'nin 41 başkanının kişilik özelliklerini araştırdılar. Öneş, ABD Başkanlığı'nın da sekreterlik, mimarlık, bilgisayar programcılığı gibi bir iş olduğunu ve bu işe girmek için gibi özelliklere sahip olmak gerektiğini belirlediklerini söylüyor.

  Endüstriyel psikologların bir işte ne tür kişilik özelliklerinin önemli olduğunu belirlediklerini ve bu özelliklerinin başarıyı ne kadar etkilediğini ortaya çıkarmak için geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yaptıklarını belirten Öneş, ‘‘Normal bir şirkette geçerliliği belirlemek için ilk önce insanlara testi veririz. sonra performansı ölçeriz ve ikisi arasındaki ilişkiye bakarız. Aynı uygulamayı başkanlar için yaptık. Kişiliklerini ve performanslarını ölçtük. İkisi arasındaki ilişkiye baktık’’ diyor.

  NASIL ÖLÇÜLDÜ

  Ekip araştırmaya başkanların hayatlarını araştıran öğretim görevlileriyle irtibata geçerek başlamış. ABD üniversitelerinden buldukları tarihçilerle görüşen ekip, hazırladıkları testi bu bilimadamlarına yollamış. Hayatlarını bir başkanın hayatını incelemeye adamış, bir anlamda eski başkanları neredeyse kendilerinden iyi tanıyan bu bilimadamları testi yanıtlamış. Kişilik testinin ardından tarih ve politika konusunda uzmanlaşmış bilimadamlarıyla görüşmeler yapılarak başkanların performansları belirlenmiş. Daha sonra performans ve test sonuçlarının karşılaştırılmasıyla araştırma tamamlanmış. Araştırma başkanların başarısı için en önemli beş karakteri ortaya koymuş.

  BEŞ ÖNEMLİ ÖZELLİK

  Bu özellikler; kendi fikirleri dışında başka fikirleri de dinleyebilmeyi kapsayan ‘‘deneyimlere açıklık’’, ‘‘vicdan’’ , ‘‘dışadönüklük’’, ‘‘asabiyet’’ ve ‘‘uyuşma yeteneği’’ olarak belirlenmiş. En önemli bağlantı noktası olarak zeka seçilmiş. Baskın kişilik özelliklerinden deneyimlere açıklık ikinci, dışadönüklük ve vicdan üçüncü ve asabiyet ve uyuşma yeteneği dördüncü ve beşinci özellikler olarak belirlenmiş.

  Sonuçta, 41 başkan arasında Theodore ve Franklin Roosevelt dışadönüklükte ilk sırada yer aldılar. Coolidge ve Hoover ise en içine kapalı olanlar. Dışadönüklükte Clinton üçüncü, Reagan yedinci, Eisenhower 12'nci, Lincoln 14'üncü, Wilson 16'ncı, Bush 18'inci, Carter 22'nci, Nixon da 38'inci sırada görülüyor.

  En duygusal başkanlar sıralamasında Reagan ve F. Roosevelt, en asabi başkanlarda da Nixon ve Lyndon Johnson ilk sırada yer aldılar. Asabilik sıralamasında Wilson dördüncü, Lincoln dokuzuncu, Carter 11'inci, Jefferson 17'nci, Clinton 23'üncü, Bush 26'ncı, Ford 29'uncu, Kennedy ise 36'ncı sırada. Deneyimlere en açık başkanlar Jefferson ve T. Roosevelt, en kapalı olanlar ise Harding ve Reagan olarak belirlendi. En uyumlu başkanlar Madison ve Lincoln, en uyuşmazlar ise Nixon ve Jefferson.

  EN ZEKİ JEFFERSON

  Araştırma sonunda Washington ve Wilson en vicdanlı başkanlar olarak zirveye yerleşmiş. Bu listenin sonunda ABD'nin bugünkü başkanı Bill Clinton bulunuyor. Aynı listede Bush 30'uncu, Reagan da 38'inci sırada görülüyor. Zekada en yüksekte Thomas Jefferson bulunurken, en az zeka sahibi başkanlar da Harding ve Reagan olarak göze çarpıyor.

  PADİŞAHLARDA DURUM

  Öneş, benzer bir çalışmayı Osmanlı padişahları için yapmayı istiyor ve şunları söylüyor: ‘‘Bir tarihçiyle bir araya gelebilsem, gelmiş geçmiş Osmanlı padişahlarının da kişilik özellikleri ortaya çıkabilir. Örneğin Fatih, 30'una varmadan İstanbul'u fethetmiş. Mesela, Fatih'in son derece çabuk parlayan bir kişiliği olduğunu görüyorum. Otokontrolü fazla yüksek değilmiş. Böyle bir çalışma yapmak isterim. Çok enteresan olacağına inanıyorum.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı