GeriBasketbol En uzun görev yapan ikinci başkan; Demirel
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En uzun görev yapan ikinci başkan; Demirel

En uzun görev yapan ikinci başkan; Demirel
refid:21504918 ilişkili resim dosyası

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) dün Ankara'da yapılan olağan genel kurulunda 6. kez başkanlığa seçilen Turgay Demirel döneminde Türkiye'de birçok uluslararası organizasyon düzenlenirken, milli takımlar da önemli başarılar elde etti.

İlk olarak 1992 yılında federasyon başkanlığına seçilen Turgay Demirel döneminde, Türkiye'de erkeklerde 2001 yılında Avrupa Şampiyonası düzenlenirken, 2010 yılında da Dünya Şampiyonası gerçekleştirildi. Kadınlarda ise 2005 Avrupa Şampiyonası ile 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Elemeleri'ne ev sahipliği yapan Türkiye, 2014 Dünya Şampiyonası'nı düzenleme hakkını da kazandı. Bunun yanı sıra Türkiye'de altyapı kategorilerinde de birçok uluslararası organizasyon gerçekleştirildi.

Ayrıca, Demirel'in başkanlığı süresinde geçen sezon THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali ve FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Finali de İstanbul'da yapıldı.

Milli takımlardaki başarılar

Turgay Demirel başkanlığındaki federasyon yönetiminde hem erkek hem de kadın milli takımları tarihi başarılar elde etti. Demirel'in ilk seçildiği dönemden bu yana iki yılda bir düzenlenen Avrupa Şampiyonası'na kesintisiz olarak katılan (A) Milli Erkek Takımı, ilk madalyasını da bu dönemde kazandı. Ay-yıldızlılar, 2001 yılında Türkiye'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda finale kadar yükseldi ve gümüş madalyanın sahibi oldu.

Son 3 Dünya Şampiyonası'nda da boy gösteren milliler, 2006 yılında Japonya'da düzenlenen organizasyonu 6. sırada bitirdi. Milliler, tarihindeki en büyük başarıyı 2010 yılında Türkiye'de yapılan Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanarak elde etti.

(A) Milli Kadın Takımı olimpiyatlara gitti

Turgay Demirel döneminde (A) Milli Kadın Takımı da ilklere imza attı. “Potanın Perileri”, geçen yıl Polonya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda ikinci olarak, gümüş madalyayı Türkiye'ye getirdi. Tarihinde ilk kez olimpiyatlarda mücadele eden milliler, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda da başarılı bir performans ortaya koydu. Ay-yıldızlılar, Londra'da çeyrek finale kadar yükseldi.

En uzun süre görev yapan ikinci federasyon başkanı

TBF'nin 20 yıldır başkanlığını yapan ve yeni dönemle birlikte toplamda 24 sene görev yapacak olan Turgay Demirel, en uzun süre başkanlık yapan ikinci federasyon başkanı olarak dikkati çekiyor. Cimnastik Federasyonu Başkanı Atilla Örsel, 28 yıllık görev süresiyle en uzun süre federasyon başkanlığı yapan isim konumunda bulunuyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle