« Hürriyet.com.tr
MENÜ

En ucuz kayak Güneydoğu'da

Türkiye`de kayak keyfi, en ucuz haliyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde yaşanıyor. Elazığ`ın Sivrice İlçesi yakınlarındaki Hazarbaba Dağı ile Diyarbakır ve Şanlıurfa`nın Siverek İlçesi arasında yer alan Karacadağ`da 3 yıl önce açılan ve bölgedeki vatandaşların büyük ilgisini çeken kayak merkezlerine önceki gün yağan karın ardından bu yılki kayak sezonu başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hazarbaba Dağı`ndaki kayak merkezine Elazığ ve Malatya, Karacadağ`daki kayak merkezine ise başta Şanlıurfa ve Diyarbakır olmak üzere bölgenin çeşitli yerlerindeki vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Karacadağ`daki kayak merkezi işletmecisi Mahmut Atilla, kaymak isteyenlerden saatlik ücret olarak 4 milyon lira, gün boyu kaymak isteyenlerden ise sadece 10 milyon lira talep ettiklerini belirterek, bu fiyatın 25 milyon lira alınan Uludağ, 20 milyon lira alınan Erciyes ve 15 milyon lira alınan Palandöken`den daha ucuz olduğuna dikkati çekti.

Bu yıl kayak merkezine kurdukları lokanta sayesinde kaymaya gelenlerin yeme içme ihtiyaçlarını da karşıladıklarını anlatan Atilla,amaçlarının, en ucuz fiyata vatandaşlara kayak yaptırmak olduğunu kaydetti.  Kaymak için merkeze gelen vatandaşlardan Erdal Koçdemir ise 3 yıldır bölgede açılan bu 2 kayak merkezi sayesinde kayak yapmayı öğrendiklerini ifade ederek, şöyle dedi:

"Karacadağ ve Hazarbaba Dağı`nda kayak yapmayı 5 yıl önce hayal bile edemiyorduk. Ama artık bu merkezler sayesinde hafta sonları kayakyapıyoruz. Ancak, merkezdeki tesisler yetersiz. Merkezde, otel kurulmasını istiyoruz. Buna Valilikler öncülük ederse özel sektör de otel kurar. Uludağ`da sadece ekonomik durumu iyi olan kişiler kayak yapabilirken, burada düşük gelir grubunda bulunanlar da kayak yapabiliyor."
   
GÖNÜLLÜ KAYAK HOCALARI KÖYLÜLER
   
Karacadağ`daki kayak merkezinde en iyi kaymayı çevre köylerde oturan vatandaşlar yaparken, bu köylüler kaymayı öğrenmek isteyenlere de hocalık yapıyorlar.

Kaynak Köyü`nde oturan Sefer Yılmaz, merkezin yakın olması dolayısıyla sürekli olarak kayak merkezine geldiklerini, bu nedenle Karacadağ yöresindeki erkeklerin büyük çoğunluğunun kayak yapmayı kısazamanda öğrendiğini söyledi.

Özellikle çocukların daha iyi kaydığını belirten Yılmaz, ``Kış günleri hiçbir işimiz yok. Kayarak eğleniyoruz. Bu nedenle biz de kayak merkezine gelerek kayıyoruz. Kaymayı öğrenmek isteyenlere gönüllü olarak hocalık yapıyoruz. Birçok köylü kendine kayak takımı aldı`` diye konuştu.