Ege Haberleri

  En temiz tesis

  Hürriyet Haber
  09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da başladığı üretimini 12 yıldır Çanakkale’de sürdüren İÇDAŞ Çelik, çevre duyarlılığı nedeniyle aldığı ödüllere “En Temiz Sanayi Tesisi” ödülünü de ekledi.

  ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği “Çevre en’leri” yarışmasında “Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi Ödülü” çelik üretimi yapan İÇDAŞ’a verildi. Çanakkale’nin Biga ilçesinde 2001 yılından beri üretim yapan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. çevre alanında 13’üncü ödülünü aldı.

  İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, İstanbul’da sonlandırılan üretim faaliyetlerini Biga’da 5.5 milyar dolar yatırımla kurdukları tesislerde sürdürdüklerini hatırlatarak, “Ağır sanayi kuruluşu olarak, çelik üretimi, 3 adet akışkan yataklı ve bir adet süper kritik termik santrallarımızda enerji üretimi ve yine aynı yerleşkede gemi inşası yapmaktayız. Ancak tüm bunları yaparken tesislerimizde çevresel etkilere çok önem veriyoruz. Birçok şirketin tek bir tesis için bile sahip olamadığı çevre izin ve lisanslarını; çelik, termik santral, tersane, liman, kireç fabrikası gibi birçok tesisi içeren entegre tesis için aldık. Çevreye karşı öylesine hassasız ki bu hassasiyetimiz İÇDAŞ’a ulusal ve uluslararası alanda ödüller getirdi. Uyguladığımız Çevre Yönetim Sistemi ile İÇDAŞ, en çok çevre ödülü alan sanayi kuruluşu olmuştur” dedi.

  Avrupa’da temsil ediyor

  Bülend Engin, 1955 yılından beri çelik üretimi yapan İÇDAŞ’ın, 12 yıldır üretimini Biga’da sürdürdüğünü belirtti. Engin, İÇDAŞ’ın “Çevre Yönetim Sistemi Uygulamaları” ile 2008 yılında Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 1’incisi olarak ülkemizi Avrupa’da temsil ettiğini hatırlatarak, İÇDAŞ’ın çevreye verdiği önem nedeniyle hem ülkemizde hem de dünyada öne çıkan bir yapısı olduğunu söyledi.

  ÇEVRE TAAHHÜTLERİ

  Birleşmiş Milletler tarafından Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde ‘İÇDAŞ Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi’ örnek proje olarak tüm dünyaya tanıtılarak ödüllendirildi.

  Dünyanın en büyük gönüllü kurumsal vatandaşlık girişimi olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (KİS - UN Global Compact) katılım için 10 evrensel ilkeye uyma taahhüdü verdi. Bu ilkelerin başlıcaları İnsan Hakları, Çalışma Standartları, Çevre ve Yolsuzlukla mücadeledir. İÇDAŞ, sadece Türkiye’de değil, dünyada sözleşmeyi imzalayan ilk ve tek ağır sanayi şirketi unvanını kazandı.

  Mevcutlar

  İÇDAŞ, 1955 yılından bu yana çelik sektöründe faaliyet gösteriyor. 2005 yılında ilk akışkan yataklı Termik Santralı’nı devreye alarak enerji sektörüne girdi. İÇDAŞ, şu tesislerden oluşuyor;

  3 adet Akışkan Yataklı Termik Santral

  2 adet Süper Kritik Termik Santral (1 inci Ünitesi devrede, 2 inci ünitesi inşa halinde) ? 4 adet HES ? Enerji Bakanlığı’nın açmış olduğu Yel Hakkı İhalesi ile alınmış ve yatırımına başlanmış olan rüzgar santraları ile birlikte toplam 1675 MW kurulu gücündeki enerji santralları ? 3 adet Çelikhane, ? 3 adet Haddehane, ? Tersane, ? 2 adet Liman, ? Bu ünitelere ait çeşitli yardımcı tesisler, (Kireç, Oksijen, Geri Kazanım vs.)

  Denizden tatlı su elde etme tesisi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı