Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

En sosyal demokrat kedi ŞERRO

Türkiye’nin en sosyal demokrat kedisi Şerro, CHP Genel Merkezi’nde yaşıyor. Şerro’yu diğer kedilerden ayıran en önemli özellik, onun oyuncağının yumaklar değil kalemler, oyun arkadaşlarının da siyasetçiler olması.

Bu hiperaktif tüy yumağı CHP Genel Merkezi’nin inşaatından yadigar kalmış merkeze. Merkez inşaat halindeyken işçilerin baktığı kedi Şerro’nun varlığından haberdar olan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, personele talimat vererek, "Ona iyi bakın" demiş. Deniz BİLİROĞLU - dbiliroğlu@hurriyet.com.tr

Türkiye’nin en sosyal demokrat kedisi Şerro, Ankara’daki CHP Genel Merkezi’nde yaşıyor. CHP genel merkez binasının inşaat günlerinden beri orada. Deniz Baykal’ın himayesine girdikten sonra hızla parti basamaklarını tırmanmış, bütün katlarda dolaşmaya başlamış.

CHP, "Memleket meseleleriyle uğraşan bir parti, bir kedinin bakımıyla mı uğraşır" demeden Şerro’yu sahiplenmiş, onu partinin vitrinine yerleştirmiş. Bir yerde parti büyüğü yapmış. Genel Başkan’ın kontenjanından sayıldığından olsa gerek, onu kendilerinden daha dokunulmaz bulan milletvekilleri ve personel tarafından el bebek gül bebek yaşatılıyor. Binada Şerro’nun haricinde iki kedi daha var. Ancak onlar sadece yemek yemek için geliyorlar, içeride yaşamıyorlar.

PARTİNİN AĞIR TOPU

Şerro, gün boyunca otomatik cam kapının arkasında yatıp geleni gideni izliyor, bazen mağrur, bazen mahzun bakışlarla süzüyor etrafı. Partililer onun varlığından mutlu.

Şerro sadece manevi anlamda değil, cüsse olarak da ağır bir kedi. Hele öğle yemeği saatlerinden sonra adım atacak hali kalmıyor. Onun için "partinin ağır toplarından" da deniyor espriyle.

Güçlü ve karizmatik görünüyor, özgürlüğüne çok düşkün. Siz onu sevmek istediğiniz zaman değil de, kendini sevdirmek istediği zaman geliyor yanınıza. Sahibini kendi seçen ve insanların kedilere hizmet etmek için yaratılmış olduklarına inanan tam bir kedi.

Şerro’nun bakımından Bilim Platformu sekretaryasında görev yapan Ayşe Dinler sorumlu. Evde de kedi beslediği için, Şerro’nun bakım ve beslenmesinden "sorumlu parti görevlisi" görevine gönüllü olmuş.

KEDİLER CHP’Yİ SEVER

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, "Kediler CHP’yi seviyor" diyor ve eski CHP binasında da kedilere baktıklarını anlatıyor: "Binanın arkasındaki yeşillik arazide yavrulayan kediye bakıyorduk. Canlılar bağlılığı sevgiyle kurar. Biz de sevgi partisiyiz. Bu çatının altında tüm canlıların huzur ve mutluluk içinde yaşaması bizim için önemli. Partimize gelenlerin kapıda bir kediyle karşılaşınca yüzleri gülüyor. Bina personeli de salam ve peynirle besliyor Şerro’yu."

CHP belediyelerinin sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığı çalışmalar da var. Sivil toplum örgütlerine ve yerel yönetimlere sokak hayvanları konusunda çok iş düştüğünü düşünüyorlar. İlk hedefleri, toplumun bilinçlenmesi ve duyarlı olmasını öğretmek. Bihlun Tamaylıgil, "Ben çocukluğumda köy hayatı yaşadım. Kedilerim ve köpeklerim vardı. Oyun arkadaşlarımız sekiz kedi ve iki sokak köpeğiydi. Babam, bahçedeki hayvanların karnı doyurulmadan bizi sofraya oturtmazdı. Türkiye’de bir milyon kişi açlık sınırında yaşıyor. Bu nedenle Türkiye’de insanlar diğer canlılara bakamıyor" diyor.

Hayvansever Reyhan Hanım’ın kısırlaştırma kampanyası

Hayvansever Reyhan Çiftçi, sahipsiz sokak kedilerinin kontrolsüz ürememesi için bir kampanya başlattı. 2007 Mart ayının başına kadar devam edecek Ücretsiz Kısırlaştırma Kampanyası’nda İstanbul’daki bin sahipsiz dişi sokak kedisi ücretsiz olarak kısırlaştırılacak. Yapmanız gereken, www.minikpati.com sitesindeki Kısırlaştırma Kampanyası Katılım Formunu doldurarak, iletişim bilgilerinizi göndermek. Formu doldurduktan sonra randevu tarih ve saati bildiriliyor.

KATILIM ŞARTLARI: Kampanya sadece sahipsiz dişi sokak kedileri için düzenlendi. Lütfen evde baktığınız dişi kediler ve sahipsiz erkek kediler için başvurmayın. Hasta kediler kabul edilmiyor. Henüz operasyona giremeyecek kadar küçük kediler kabul edilmiyor. Kedilerin en az 5-6 aylık olması gerek. Lütfen emziren dişi kedileri, bebekleri henüz sütten kesilecek kadar büyümemişse getirmeyin.

STARDOGS’DAN HABERLER

StarDogs 2007’de İstanbul’da, Ankara ve İzmir’de yeni bir Eğitimciler Akademisi programı düzenleyecek. Üç şehirde yapılacak grup ve bireysel eğitimler için ön kayıtlar devam ediyor.

StarDogs "DogCast" oluşmaya başladı. Siz de köpeğinizin reklam, film gibi projelerde yer almasını istiyorsanız, köpeğinizin bir resmini, ırk-yaş-cinsiyet-isim bilgilerini, eğitim durumunu ve size ulaşabilecekleri e-posta ve telefon bilgilerini StarDogs’a gönderin.

www.stardogs.web.tr ve Tel: 0216 326 65 75

Özel günlerde beslenmeye dikkat!

Hayvanların beslenme yapıları bizimkine her ne kadar benzerlik gösterse de, insanınkinden oldukça farklı. Bu farklılıklardan doğan beslenme duyarlılıkları, yılbaşı ve kurban bayramında dikkatli olmadan onlara vereceğimiz yemekler hastalıklara yol açabilir. Aşağıdaki konulara dikkat ettiğiniz sürece, kedi ve köpeklerinizde sağlık sorunu yaşamadan eğlenceli ve keyifli bir bayram ve yılbaşı geçirebilirsiniz.

8 Çiğ et, balık ve tavuk, bakteri ve toksoplazma gibi parazitleri içerebileceğinden evcil hayvanlarda ciddi problemlere yol açabilir. Çiğ etle temas etmiş kapların ve aletlerin de evcil hayvanlarınız tarafından keşfedilmeden önce yıkanıp ortalıkta bırakılmaması gerek.

8 Besin değeri yüksek ve aşırı yağlı yiyecekler ile et suları, mide rahatsızlığından akut pankreas problemlerine kadar ciddi ve acil müdahale gerektiren sorunlara yol açabilir.

8 Sığır, koyun ve tavuk kemikleri ile balık kılçıkları sindirim sisteminde ciddi tahribatlara ve bağırsaklarda yırtılmalara neden olabilir. Bu nedenle kaynağı ve büyüklüğü ne olursa olsun, tüm kemik türlerini evcil hayvanlarınızdan uzak tutun.

8 Bizden 100 kat daha hassas koku alabilen kedi ve köpekler ortalıkta bırakılan et ve et suyu bulaşmış naylon torbaları, alüminyum folyo ve streç film gibi malzemeleri yutabilir ve bu yüzden bağırsaklarında tıkanma gibi ciddi tehlikeler yaşayabilirler.

8 Çikolata, kahve ve çay, sinir sisteminde, idrar yollarında ve kalp kasında problemlere yol açan bir madde içerir. Çikolata, içerdiği teobromin yüzünden özellikle köpekler için çok ciddi bir tehlike. 60 gram bitter çikolata 10 kilogramlık bir köpeği zehirleyecek miktarda teobromin içerir. Bu maddelerin tüketilmesi ishalden nöbetlere ve hatta ölüme kadar gidebilen sorunlara yol açabilir.

8 Alkol ve alkol içeren yiyecekler, evcil hayvanlarda ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

8 Kedi ve köpeğinizi, yılbaşı gecesi özenle hazırladığınız sofranızdan beslemek isteyebilirsiniz. Ancak sindirim sistemleri değişik yiyeceklere karşı insanınkinden çok daha duyarlı olan ve gıda değişikliklerini birkaç günden önce tolere edemeyen evcil hayvanlarda bu durum ciddi sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. En iyisi beslenme programını bozmamak ve onları sofranızdaki yiyeceklerden uzak tutmak. Özellikle yılbaşı yemeğinizi yemeden önce mutlaka kendi mamasıyla kedi ve köpeğinizin karnını doyurun. Tok oldukları zaman daha az problem yaşarsınız.

Tüm evcil hayvanlara ve sahiplerine sağlık ve mutluluk dolu bir yıl ve iyi bayramlar dilerim.
X