« Hürriyet.com.tr
MENÜ

En son ben konuşacağım

F.Bahçeli basketbolcu hakkındaki analiz sonuçlarını geri çeken Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin bağlı bulunduğu üniversitenin rektörünün tutumu kafaları karıştırdı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

HACETTEPE Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Uğur Erdener, Diana Taurasi’nin doping olayı konusundaki sessizliğini dün Hürriyet’e bozdu. Sorularımız karşısında şimdilik konuşmak istemediğini belirten Erdener, “Herkes dilediğini yazıyor, söylüyor. Ancak ben de pazartesi günü konuşacağım” demekle yetindi.
Erdener’in gayet kendinden emin biçimde bu sözleri söylemesi, “Rektörün bir bildiği mi var?” sorusunu da gündeme getirdi. Buna karşılık adı bizde saklı olan bir yetkili ise Taurasi’nin geri çekilen doping raporu hakkında şu açıklamada bulundu: 

“Burada analizde bir hata yok, teknik değerlendirmede hata var. Testin iki farklı parametre ile yapılması gerekiyordu. Bunların biri yapılmış, diğeri ise dikkate alınmamış. Laboratuar bunu Dünya Anti-Doping Ajansı WADA’ya rapor etti. Ortada 4 sporcuyu ilgilendiren bir durum var.

Değerlendirme hatası

Şimdi WADA’nın değerlendirmesini bekliyoruz. Kendi işleyiş prensipleri içerisinde bir karara varıp bunu bize bildirecekler. WADA’dan cevap geldikten sonra olay kamuoyu ile paylaşılacak. Ayrıca üniversite yönetimi olarak da bir karara varılacaktır.”

Öte yandan Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr.Turgay Atasü ise şaşkın olduğunu belirterek, “Böyle bir şey görülmedi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın beni istifaya davet etmesine bir anlam veremedim” dedi.

Doping merkezine bir darbe de futboldan

DIANA Taurasi nin doping numunesinde yapılan büyük hata Türkiye Doping Kontrol Merkezi’ne pahalıya patladı. Basketbol ve Futbol federasyonları bundan sonraki doping testlerini yurt dışında yaptırma kararı aldı. Geçen yıl Futbol Federasyonu’nun bin 200, Basketbol Federasyonu’nun 300 tane doping numunesi tahlil ettirdiği ve bu işlemler karşılığında merkeze toplam 600 bin TL civarında para ödedikleri öğrenildi. Bu arada WADA Başkanı David Howman, Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin lisansının askıya alınabileceğini söyledi.

BUNUN HESABINI VERİN

BU KAYBI KİM KARŞILAYACAK

TAURASI: EĞER GELİRSEM KATİL DAMGASI VURURLAR


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler