« Hürriyet.com.tr
MENÜ

En kötü performansımla olimpiyat şampiyonu olurdum

Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türk haltercilerin kürsüye çıkamamış olması, Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) tarafından doping kullandığı gerekçesiyle 4 yıl müsabakalardan men cezası verilen, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan'ı üzdü.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Milli halterci Taylan, Türkiye'nin olimpiyatlarda güreşin ardından en fazla madalya beklediği halterde, istenilen başarıyı yakalayamadığını, hiç bir haltercinin kürsüye çıkmayı başaramadığını söyledi.

Halterde alınan bu sonuçlara en fazla üzülen kişilerden biri olduğunun altını çizen Taylan, “Gönlüm sporcularımızdan yanaydı. Hepsinden umutluydum. Ancak olimpiyatlar çok farklı. Beklenmedik bir sonuçla karşılaşıldı. Yaşadığım tüm sıkıntılara rağmen gerçekten çok üzüldüm” dedi.

Taylan, olimpiyatlarda altın madalya kazanan tek bayan sporcu olarak Türk halterini en üst düzeyde görmek istediğini, bu nedenle Londra'da sonucun kendisini daha da etkilediğini ifade etti.

IWF tarafından kendisine verilen 4 yıl cezanın tüm hayallerini yıktığını dile getiren Taylan, şunları söyledi:
“Benim hayalim Londra'da yarışmak, madalya ve dünya rekoru ile Türkiye'ye dönmekti. Hala anlam veremediğim bir olayın ardından spordan uzaklaştırıldım. Oysa ki olimpiyata hazırlanıyordum ve gerçekten kendimi çok hazır hissediyordum. Benim orada olup yarışmam gerekiyordu. En kötü performansımı sergilesem bile olimpiyat şampiyonu olurdum. 40 derece ateşle çıksam, elimi kolumu sallayarak olimpiyat şampiyonluğuna ulaşırdım. Çünkü derecelerim ortada. Maalesef yaşadığım sıkıntılı dönemde bana sahip çıkılmadı.”

“Haltere podyumda veda etmek istiyorum”

Taylan, IWF Disiplin Kurulu'nun Ekim ayında toplanarak kendisiyle ilgili bir karar vereceğini, buradan en azından cezasının 1 yıla indirilmesini beklediğini anlattı.

Cezasının indirilmesi halinde seneye yapılacak Avrupa Şampiyonasında yine Türkiye'yi temsil etmek istediğini belirten Taylan, şöyle konuştu:
“Türk halterinin bana, benim de bu spora ihtiyacım var. Ben 5 yıl daha bu ülkeye hizmet edebilirim. Hatta en az 1 olimpiyat şampiyonluğu yaşayabilirim. Ancak bana sahip çıkılması gerekli. Çok güçlü bir plan ve çalışmayla tekrar podyuma dönmek istiyorum. Haltere podyumda veda etmek istiyorum. Artık televizyon başında üzülmek değil, podyumda madalyalar kazanarak hem sevinmek hem de ülkemin insanlarını sevindirmek istiyorum.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz