« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"En kötü ikinci" olacağız

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, dün yapılan maçların ardından (A) Grubu'nda üçüncü sıraya düşen (A) Milli Takım, son maçlarda ikinci sıraya yükselse bile, çok büyük ihtimalle 9 gruptaki “en kötü ikinci” takım olacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Ukrayna ve Polonya'nın ev sahipliği yapacağı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na 16 takım katılacak. Ev sahibi iki ülkenin doğrudan katılacağı şampiyonaya, 9 eleme grubunu lider bitiren takımlar ve ikinciler arasında en iyi puan ve averaja sahip takım doğrudan katılacak.

En iyi ikinci takım belirlenirken, bu takımın birinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci takımlarla yaptığı maçlar değerlendirmeye alınacak ve 6 takımlı grupları son sırada tamamlayan takımla oynanan maçları değerlendirilmeyecek.

Şampiyonaya katılacak son 4 takım, 8 grubun ikincisinin play-off maçları oynamasıyla belirlenecek ve ikincilerden 4'ü daha şampiyonaya katılacak.

Türkiye “en kötü ikinci” olabilir

Elemelerde, dün İstanbul'da Almanya'ya 3-1 yenilen (A) Milli Takım, grupta 14 puanla üçüncü sırada bulunuyor. Grupta 11 Ekim'deki son maçlarda Türkiye, Azerbaycan'ı ağırlarken, ikinci sıradaki Belçika ise Almanya ile deplasmanda mücadele edecek.

Grupta 9'da 9 yapan ve 10'uncu maçını da kazanmayı hedefleyen Almanya'nın Belçika'ya yenilmemesi ve Türkiye'nin Azerbaycan'ı yenmesi durumunda, (A) Milli Takım ikinci sıraya yükselecek ve play-off oynama hakkı kazanacak.

Diğer gruplara bakıldığında “en iyi ikinci” olması mümkün olmayan Türkiye'nin, Kazakistan'dan iki maçta aldığı 6 puan değerlendirme dışı kalacağı için ay-yıldızlılar büyük ihtimalle “en kötü ikinci” olacak.

Son maçlar öncesinde (A) Grubu'nda puan durumu şöyle:

En kötü ikinci olacağız

Diğer ikinciler

En iyi ikinci takım belirlenirken, Türkiye'nin, grubu son sırada tamamlayacağı kesinleşen Kazakistan ile yaptığı maçlar değerlendirmeye alınmayacağı için 8 puanı bulunuyor. Türkiye, son maçta Azerbaycan'ı yenmesi halinde puanını 17'ye yükseltecek ve “en iyi ikinciler” sıralamasına 11 puanla girecek.

En kötü ikinci olacağız 

(A) Milli Takımın, grubunu 2. sırada tamamlayan takımlar arasında sadece Çek Cumhuriyeti'ni geçme ihtimali bulunuyor. Çek Cumhuriyeti, gruptaki son maçını deplasmanda Litvanya ile yapacak.

Elemelerde (G), (H) ve (I) gruplarında 5 takım bulunduğu için, bu grupların ikincilerinin aldıkları tüm puanlar değerlendirmeye katılıyor.

Play-off'lar ve takvim

Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde grup maçları 11 Ekim'de tamamlanacak ve 13 Ekim'de TSİ 14.00'te Polonya'nın Krakov kentinde play-off kuraları çekilecek.

İlk play-off maçları 11-12 Kasım'da, rövanşları 15 Kasım'da oynanacak. Şampiyonaya katılacak 16 takımın belirlenmesinin ardından 2 Aralık 2011'de Ukrayna'nın başkenti Kiev'de grup kuraları çekilecek.

Dörder takımın 4 grupta mücadele edeceği 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasında maçlar 8 Haziran-1 Temmuz'da oynanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz