‘En iyiler’ için yarış başlıyor

Gülistan ALAGÖZ
03 Temmuz 2015 - 01:22Son Güncelleme : 02 Temmuz 2015 - 23:15

Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen, ‘Sign of the City Awards 2015’ için geri sayım başladı. Hürriyet’in ev sahipliğinde iftarda buluşan sektör temsilcileri, jüri ve yarışma koşullarını öğrendi, başvurular da başladı.

HÜRRİYET’in öncülüğünde gerçekleşen ve gayrimenkul sektöründeki en iyilerin seçildiği Sign of the City Awards için geri sayım başladı. İlki 6 Kasım 2014’te gerçekleşen yarışmanın ikincisi için başvurular alınmaya başlandı. Sign of the City Awards 2015’de ödüle değer görülen isimler 4 Kasım 2015’de açıklanacak.
Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Ahmet Özer ev sahipliğinde önceki gün gerçekleşen iftar yemeği etkinliğinde gayrimenkul sektörü temsilcilerine, yarışma ile ilgili bilgi verildi. Gayrimenkul sektörü temsilcilerinden alınan görüşlerle bu yıl daha başarılı ve etkili bir yarışma gerçekleşeceğini belirten Hürriyet Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, “Geçen yıl bu zamanlar buluşup sizlere hayallerimizden bahsettik. Bugün Sign of the City hayalimizi gerçekleştirmiş olarak karşınızdayız. Bu yarışmayı biz yapmak istedik ama siz sahiplendiğiniz kadar kuvvetlenecek ve büyüyecek. İlk yıl gördük ki sektör bu işi sahiplendi” dedi.

SEKTÖRÜN GÖRÜŞÜ ALINDI

‘En iyiler’ için yarış başlıyor

Hürriyet gazetesi için en önemli bağın okurları ile olan bağı olduğunu hatırlatan Zeynep Tandoğan, iş dünyası, sektörler ve şirketlerle olan bağa da önem verdiklerinin altını çizdi. Sektörü daha iyiye teşvik etme ve uluslararası arenaya taşımak için çalıştıklarını belirten Tandoğan, “Hürriyet’in etkin ve etkili bir mecra olması, iş dünyasına sağladığı katkı aramızdaki iletişimi güçlendirdi. Tek başına bir gazete değil Hürriyet Dünyası olarak bu kadar önemli bir yayın organı olmanın getirdiği sorumlulukların da farkındayız. Bu sorumluluktan hareketle Sign of the City Awards’ı geliştirdik. Sizden gelen tüm olumlu olumsuz görüşleri dikkate aldık. Eminim ki bu yıl geçen yıldan daha başarılı bir ödül organizasyonuna birlikte imza atacağız” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ SÜRECEK

Geçen yıl ilki gerçekleşen yarışmada 142 projeye ait 199 başvuru değerlendirildi. Yoğun katılımla gerçekleşen ödül gecesinde 28 ödülün sahibini bulduğunu hatırlatan Zeynep Tandoğan, “Ödül alan şirketler Sign of the City damgasını iletişimlerinde kullanmaya başladı. Bunun görmek bu sorumluluğa olan inancımızı pekiştirdi” dedi. Hürriyet’in gayrimenkul sektörü ile olan işbirliğinin yarışma ile sınırlı olmadığını dile getiren Zeynep Tandoğan ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’ toplantıları ile sektöre destek verildiğini ifade etti. Gelişen bölgelerin masaya yatırıldığı toplantıların mayıs ve haziran ayında gerçekleştirildiğini belirten Tandoğan, bu zirvelerin süreceğini kaydetti. Zeynep Tandoğan, Fransa’da gerçekleşen gayrimenkul fuarı Mipim’de geçen sene başlayan iş ortaklığının süreceğini ve bu sene Dubai fuarı Cityscape ile de benzer bir işbirliği olacağını dile getirdi.

BAŞVURU KOŞULLARI

Sign of the City Awards 2015’e katılım koşulları hakkında bilgileri Hürriyet Reklam Koordinatörü Onur Yılmaz paylaştı. Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre koşullar şöyle;
01.01.2012 – 14.08.2015 tarihleri arasında tamamlanmış ya da proje aşamasında olan projeler aday olabilir.
Kentsel tasarım, genç mimar teşvik, sosyal sorumluluk kategorileri dışındaki tüm kategorilerde başvurular “tamamlanmış” ya da “devam eden” olarak yapılacaktır.
Tamamlanmış projelerin yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi (iskan) almış olması gerekirken devam eden projenin ruhsat almış olması yeterlidir. Bir proje en fazla 5 kategoride aday olabilir.
Başvuruda bulunan projeler teknik elemeden geçtikten sonra aday olabilecektir.
Yarışma sonuçları jüri değerlendirmesiyle belirlenecektir.

21 KATEGORİDE ÖDÜL VERİLECEK

Sign of the City Awards 2015’e bu yıl 21 kategoride ödüller sahiplerini bulacak. Geçen yıldan farklı olarak ‘En İyi AVM’ yerel merkezli ve bölgesel merkezli olarak, ‘En iyi Mimari Tasarım’ ise kamu ve özel olarak 2 dala ayrıldı. Yeni kategori olarak ‘En iyi Sosyal Sorumluluk Projesi’ ve ‘Genç Mimar Teşvik’ dalları yer alacak. Bu yıl alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek kategoriler şöyle;
En İyi Kentsel Tasarım En İyi Konut En İyi Çok Katlı Konut En İyi Müstakil Konut
En İyi Rezidans En İyi Ofis En İyi Yerel Merkezli AVM En İyi Bölgesel Merkezli AVM
En İyi Endüstriyel/Lojistik Merkez En İyi Sağlık Binası En İyi Eğitim Binası/Kampüsü
En İyi Sosyo-Kültürel Yapı En İyi Mimari Tasarım (Kamu) En İyi Mimari Tasarım (Özel sektör)
Genç Mimar Teşvik En İyi Karma Kullanımlı Proje En İyi Dönüşüm Projesi En Yeşil Bina En İyi Pazarlama Kampanyası En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Yılın Fark Yaratanı


JÜRİDE KİMLER YER ALACAK?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk (Jüri Başkanı)
GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik
GYODER Başkanı Aziz Torun
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım
GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel
GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Ersun Bayraktaroğlu
Kentsel Strateji Kurucu Ortağı Faruk Göksu
GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Füsun Yılmaz Phillipson
GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Haluk Sur
AYD Başkanı Hulusi Belgü
Atelye 70 Şehir Planlama Başkanı Prof. Hüseyin Kaptan
Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton
Maison Française ve Elle Decoration Dergileri Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen
GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Neşecan Çekici
Tarihçi ve Seyahat Yazarı Saffet Emre Tonguç
İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Mert Şener
AMSTAR Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ülke Müdürü Zafer Baysal
İTÜ Mimarlık Fakültesi Prof.Dr.Vedia Dökmeci

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı