"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

En iyi hangi havalimanında uyunur

Uçağınız sabah çok erken veya gecenin bir yarısında kalkıyor.

Tatilinizin son gününde cebinizde kalan para, otelde konaklamaya yetmiyor. Gecelemek için bir yer lazım... Bağlantılı uçuşunuzu kaçırdınız. Uçağınız için çok uzun bir gecikme bildirdiler. Ya da bir yerden gelip bir başka yere uçacaksınız ve arada gecenin yarısı 5 saat beklemeniz var. Sonuçta bir nedenle saatlerce havalimanında olmak zorundasınız... Terminalde uyur musunuz?

Son yıllarda özellikle gençler arasında havalimanında uyumak veya gecelemek giderek popüler hale geliyor. Kimi bunu macera için, kimi de mecbur kaldığından yapıyor. Daha sonra da gözlemlerini sleepinginairports.net sitesinde yazıyorlar. Çektikleri fotoğrafları basıyorlar. Binlerce üye, bu site üzerinden her yıl uyumak için en iyi ve en kötü havalimanlarını seçiyor.
Yapılan değerlendirmede iki nokta çok önemli: Birincisi havalimanı güvenliği ve çalışanların terminalde uyuyan yolculara bakışı. Bazı meydanlarda veya ülkelerde bu hoş karşılanmıyor. Özellikle güvenlik uzun süre aynı noktada bekleyenleri, gecelemek isteyenleri uyarıyor.

İkinci önemli konu da terminaldeki koltukların ne kadar rahat olduğu. Kol koyma yeri olan, rahatsız tasarımlı koltuklara sahip havalimanları uyumayı engellediği için olumsuz puan alıyor.

TERMİNALDE UYUMA DERSLERİ

Havalimanının yoğun saatlerinde uçacaksanız erken gidin. En iyi yeri, en rahat koltuğu kapmak için önce çevreyi kolaçan edin. Gözünüze kestirdiğiniz yere hemen yerleşin.

Özellikle geceleyecekseniz, çok ortada bir yeri tercih etmeyin. Güvenliğin dikkatini çekmemek için hareketleriniz kontrollü olmalı. Ne kadar çevreye uyarsanız, o kadar daha az ön plana çıkarsınız. Uzun süreli kalışlarda güvenliğin gözü sürekli üzerinizde olacaktır.

Uyunacak koltuk kalmadıysa, yere yatmak zorunda kalabilirsiniz. Üşümemek için zemine sereceğiniz ince bir mat veya uyku tulumuna ihtiyacınız var. Uçaktan ödünç alacağınız (alabilirseniz) battaniye ve yastık da size yardımcı olacaktır.

Etraf gürültülü ve bol ışıklıysa, kulak tıkaçları ve uyuma gözlüğünü unutmayın. Sürekli anonslardan rahatsız olmamak için kulaklığınızı takın, müzik dinleyin. Ya da hiç müzik çalmadan kulaklığı kulaklarınızı kapatan bir araç olarak kullanın.

Uçağınızı kaçırmamak için saatinizin veya cep telefonunuzun alarmını kurmayı unutmayın. Veya oturduğunuz koltuğun kenarına “Beni saat 05.00’te uyandırın” gibi not bırakın. Yaşanan tecrübeler, birinin muhakkak uyuyanı kaldırdığını ortaya koyuyor.

Güvenlik için değerli eşyalarınızı emniyete alın. Bavulunuza, çantanıza, paranıza sahip çıkın. Uykunuz ağırsa, bagajınızı emanete teslim edin.

Yanınızda dizüstü bilgisayar, cep telefonu varsa, bunları şarj etmek için elektrik fişlerinin olduğu yere yakın olun.

Zaman sürekli uyuyarak geçmez. Yanınızda kitap, dergi bulundurun.

Gece birçok havalimanında kafeteryalar kapanır. Yedek su, yiyecek bulundurmakta fayda var.

Özellikle üçüncü dünya ülkelerinde tuvaletlerde temizlik sorunlarıyla sık karşılaşılıyor. Kâğıt mendil ve kolonyalı mendilleri yanınıza almayı unutmayın.

TÜRKİYE’DEKİ DURUM İYİ

Sitede yer alan binlerce yorum arasında Türkiye’de İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Dalaman, Gaziantep ve Diyarbakır Havalimanları değerlendirilmiş. Genel intiba iyi. Yabancılar, Türk yolcuların misafirperverliklerinden memnun kalmış. Yapılan yiyecek ve içecek ikramlarına da şaşırmışlar. Kapıdaki güvenlik nedeniyle kendilerini terminal binasında emniyette hissetmişler. Ama bir İngiliz kadın yolcu, giydiği tişört nedeniyle hac döneminde terminalde insanların bakışlarından rahatsız olmuş.

EN İYİ HAVALİMANLARI

1. Singapur Changi
2. Seul Incheon
3. Amsterdam Schiphol
4. Oslo Gardermoen
5. Hong Kong
6. Dubai
7. Frankfurt
8. Münih
9. Vancouver
10. Denver

EN KÖTÜ HAVALİMANLARI

1. Paris Charles de Gaulle
2. Moskova Sheremetyevo
3. New York JFK
4. Los Angeles
5. Delhi
6. Chicago O’Hare
7. Mumbai
8. Manila
9. Roma Fiumicino
10. Londra Heathrow

Murat yüksekten uçtu

Tam on yıldır Kokpit’te bizimle uçuyordu. Türkiye’nin en uzun soluklu televizyon programlarından birine “Yönetmen” imzasını atmıştı. Yaratıcılığı, görüntüleri kare kare özenle montajlayıp, seçtiğini en uygun müzikler ile Kokpit markasının derinliğine imza atmıştı.
Ve ‘bizim Murat’, Murat Özfilizler geçtiğimiz hafta hayatını halkla ilişkiler dünyasında kendisi gibi kariyer sahibi Elif ile birleştirdi.
Ankara Atlıspor Kulübü’ndeki nikâhta Elif’in şahitliğini tiyatro dünyamızın efsane ismi Haldun Dormen, Murat’ın şahitliğini de ben yaptım. Elif ve Murat son zamanlarda gördüğün en güzel fotoğrafı sundular bize. Umarım çok uzun bir yolculuğa çıkarlar ve hep yüksekte mutluluktan uçarlar...

Antalya’ya yeni iç hatlar

Antalya Havalimanı’nda iç hat uçuşlarında daha rahat kullanım sunacak yeni iç hatlar terminal binası inşaatında çelik konstrüksiyondan oluşan ana yapı tamamlandı. Toplam 17 bin metrekare kapalı alana sahip yeni terminalde 4 körük bulunacak. Bina gelecek yıl yaz sezonuna yetiştirilecek.
Mevcut terminalin arkasına inşa edilen yeni iç hatlar, aynı zamanda tüpgeçit ile yan taraftaki 1. Dış Hatlar Terminali’ne de bağlanacak. Böylece transit uçuşlarda terminal değiştirmek daha kolaylaşacak. Yıllık 6 milyon yolcu kapasiteli terminal için işletmeci IC İçtaş-Fraport konsorsiyumu (ICF), 100 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirecek. Terminalin tamamlanmasıyla birlikte eski iç hatlar yıkılacak ve bulunduğu alana uçak park sahası yapılacak.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI