« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"En iyi Akdeniz Oyunları Mersin'de olacak"

Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) İcra Kurulu Üyesi Farrugia Sacco, 2013 yılında Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunlarının bugüne kadar yapılan en iyi organizasyon olacağını umduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
2013 Akdeniz Oyunları Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, aynı zamanda 2013 Mersin Akdeniz Oyunları Koordinasyon Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüten Sacco, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Mersin'e geldi.

Sacco, hazırlık çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, Mersin'de çok işin tamamlandığını, dolayısıyla yapılacak çok şeyin kalmadığına inandığını söyledi.

Şu ana kadar yapılan çalışmaların, gerçekleşmesine 1 yıldan daha kısa bir zaman kalan organizasyonun, eksiksiz olarak tamamlanması yönünde kendisine güven verdiğini anlatan Sacco, “Tabi burada bir diğer önemli nokta ise, yapılacak işlerden sorumlu kişilerin de nitelikli ve hevesli kişiler olmaları. Akdeniz Oyunları organizasyon ekibinin bu konuda çok iyi olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar yapılan işlerin kalitesinden de buradaki heyetin gayet istekli ve verimli çalışmasından da etkilendiğimizi belirtmeliyim” dedi.

Sacco, incelemeleri sırasında tesislerin yapımlarının ilerlemesi başta olmak üzere çok sayıda büyük gelişme gördüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bugün itibariyle sadece konaklama problemini küçük bir sorun olarak görmekteyim. Maalesef ICMG kurallarında en fazla kaç sporcunun akredite edileceği gibi bir madde bulunmuyor. O nedenle biz de bu konuyu OCMG ile paylaşarak çözmeye çalışıyoruz. Gerçek şu ki, beklenenden fazla sporcu geldiği takdirde konaklama sorunu devam edecek. Fakat birlikte üreteceğimiz çözümlerle bunun da üstesinden geleceğimizi umuyoruz. Mersin'de düzenlenecek oyunların en iyi Akdeniz Oyunları olacağını umuyorum. Oyunların hazırlıklar süreci oldukça geç başlamak zorunda kaldı. Bu nedenle Türkiye'nin zor bir durumda kaldığının farkındayım. Normal şartlarda hazırlık süreci 6 yıl önce başlamalıydı. Fakat hazırlıklar geç başlamasına rağmen birçok ilerlemenin gerçekleştiğini de eklemeliyim. Yine de ulusal ve yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle Mersinliler'in destekleriyle, en iyi Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de gerçekleşebileceğinden umutluyuz.
Ayrıca Türkiye, Akdeniz Oyunları'nı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği taktirde 2020 Olimpiyatları adaylığı için çok büyük katkılar sağlayacaktır. Türkiye'ye, Akdeniz Oyunları'nı iyi bir şekilde hazırlama yolunda başarılar ve iyi yapılacak bir organizasyonun olimpiyat oyunlarını kazandırması adına olumlu bir sonuç vermesini dilerim.”

Bunları da Beğenebilirsiniz