« Hürriyet.com.tr

En iyi 10 seyahat filmi

Sizi oturduğunuz koltuktan koparıp uzak diyarlara götürür seyahat filmleri. Yolculuk üzerine bir film izlerken hayatınızı sorgular, kendinize yeni hedefler koyarsınız. Jürimiz sizin için 10 seyahat filmi seçti. Bu filmleri gördükten sonra yollara düşme planları yapacaksınız.

Tayfur BİN
X

En iyi 10 seyahat filmiMOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ / 2004

En iyi 10 seyahat filmi

Che Guevara ve Alberto Granado, Latin Amerika’yı keşfetmek için 1939 model 500 cc’lik bir Norton motosikletle yola koyulurlar... Film sizi, 50’lilerin Latin Amerika’sına götürecek. Che Guevara hayranlarının ve maceraseverlerin kaçırmamaları gereken bir film.


En iyi 10 seyahat filmi ÖZGÜRLÜK YOLU / 2007

En iyi 10 seyahat filmi

Christopher McCandless’ın gerçek hayatından uyarlanan filmde Christopher, hayatın bütün ‘lükslerini’ geride bırakarak yollara düşüyor ve Alaska’nın kırsalında ‘kendisine meydan okuyor’. Yeniden başlamaktan korkmayanlar için önemli bir film.


En iyi 10 seyahat filmi WALTER MITTY'NİN GİZLİ YAŞAMI / 2013

En iyi 10 seyahat filmi

Ben Stiller’in başrolü de üstlendiği filminde ana karakterin çalıştığı dergi kapatılacaktır. Stiller, filmdeki adıyla Walter Mitty, dergisi için gerekli olan kayıp bir fotoğrafın peşine düşer. Hedefinden hiç vazgeçmeyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.


En iyi 10 seyahat filmi 80 GÜNDE DEVRİ ALEM / 2004

En iyi 10 seyahat filmi

Köyünden çalınan kutsal objeyi köyüne geri götürmek için uğraşan Passepartout ile 80 günde dünyayı dolaşacağına dair bir bahse karşılık kariyerin koyan mucit arkadaşı nın maceralarını anlatıyor. Dünya seyahati planlayanlar kaçırmasın.


En iyi 10 seyahat filmi EASY RIDER / 1969

En iyi 10 seyahat filmi

Film 1960’ların ABD’sini iki hippinin Los Angeles’tan New Orleans’a gitme macerası üzerinden anlatıyor. Motosiklet tutkunlarının ve özgürlüğüne düşkünlerin mutlaka izlemesi gereken film pek çok ödül kazandı.

En iyi 10 seyahat filmi GÜN DOĞMADAN / 1995

En iyi 10 seyahat filmi

Jesse ve Celine bir tren yolculuğunda tanışır ve hemen sohbete koyulurlar. Tren Viyana’da durduğunda Jesse, Celine’e burada inip şehri onunla keşfetmeyi isteyip istemediğini sorar. Hayatın sürprizlerine açık olanlar izlemeli.


En iyi 10 seyahat filmi İTALYA'DA YOLCULUK / 1954

En iyi 10 seyahat filmi

Bir çiftin İtalya’ya yolculuk yaptıkları sırada yaşadıkları evlilik sorunlarını anlatan film bir dönem çok eleştiri alsa da daha sonra fazlasıyla beğenildi. Hayatını değiştirmek için ilham arayanlar mutlaka izlemeli.


En iyi 10 seyahat filmiTHELMA VE LOUISE / 1991

En iyi 10 seyahat filmi

Film, mutsuz bir ev kadını olan Thelma ve monoton hayatından sıkılmış, garson Louise’in hafta sonu tatili için arabayla şehir dışına çıkmalarıyla başlar. Eğer siz de hayatınızdan sıkıldıysanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.


En iyi 10 seyahat filmiTITANIC / 1997

En iyi 10 seyahat filmi

Seyircide bir zaman makinesiyle yolculuk ettiği hissini uyandıran film bir gemi seyahatini ve aralarında sınıf farkı olan iki gencin efsane aşkını anlatıyor. 11 Oscarlı bu ünlü filmi henüz izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

En iyi 10 seyahat filmi NEBRASKA / 2013

En iyi 10 seyahat filmi

Yaşlı bir adam olan Woody Grant piyangodan kazandığı ödülü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Bu inatçı adamın macerasını hep bildiğini okumayı sevenler kaçırmamalı.

JÜRİ
Atilla Dorsay, T24'te sinema yazarı
Uğur Vardan, Hürriyet Gazetesi sinema yazarı
Burak Göral, Sözcü Gazetesi sinema yazarı
Evrim Kaya, AGOS Gazetesi kültür sanat editörü
Murat Özer, Arkapencere.com'da sinema eleştirmeni
Olkan Özyurt, Sabah Gazetesi sinema yazarı
Nil Kural, Milliyet Gazetesi sinema yazarı
Şenay Aydemir, sinema yazarı
Murat Erşahin, sinemamuzik.com'da yazar
Ceylan Özgün Özçelik, Sinema yazarı

Kaynak: Tayfur BİN

Hem renkli hem de orijinal