Gündem Haberleri

  En güzel gözler kimde

  Emre BAYLAN/DHA
  13.11.2009 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en güzel gözlü insanlarının kuzey ırkına mensup olduğu belirtildi.


  Antalya'nın Konyaaltı İlçesi'ne bağlı Beldibi turizm bölgesinde devam eden 43'üncü Ulusal Oftalmoloji Kongresi'ne katılan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Osman Arslan, insanın 5 duyusu arasında dış ortamla ilişkisini en aktif şekilde kuran organın göz olduğunu kaydetti.

  Sağlıklı gören her gözün güzel olduğunu belirten Prof.Dr. Osman Arslan, “Ama kesinlikle eşek gözü, domuz gözü, ceylan gözü güzeldir. Doğuştan sürmeli yaratılmışlardır” dedi.

  Kuzeyde gözler açık

  İnsan gözünün oluşumunda çevre şartları ve güneş ışığının etkili olduğunu kaydeden Prof.Dr. Arslan, “Genellikle kuzey ırkında güneş fazla olmadığı için gözler açıktır. Kısık değildir, korunmamıştır" diyor.

  Çekik gözlerin sırrı

  Prof.Dr. Arslan, "Afrika, Japonya, Çin ve Eskimolar'da güneş, rüzgar ve soğuk hava nedeniyle gözler sert hava koşullarında korunmak için çukura kaçar. Kaşlar öne çıkar, gözler küçültülür, kapaklar gözü daha çok örter” diye konuştu.

  Ilıman iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde gözlerin daha çok öne çıktığını belirten Prof.Dr. Arslan, ”İsveç, Almanya, güneşin etkisini azaltmaya başladığı Norveç gibi ülkelerde gözler açıktır, mavi ve yeşil renk oranı daha çoktur. Buralarda gözler daha öne çıkar. Daha güzel gözlü olarak düşünülürler” dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı