En güzel gözler kimde

13 Kasım 2009 - 09:56:34

Dünyanın en güzel gözlü insanlarının kuzey ırkına mensup olduğu belirtildi.


Antalya'nın Konyaaltı İlçesi'ne bağlı Beldibi turizm bölgesinde devam eden 43'üncü Ulusal Oftalmoloji Kongresi'ne katılan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Osman Arslan, insanın 5 duyusu arasında dış ortamla ilişkisini en aktif şekilde kuran organın göz olduğunu kaydetti.

Sağlıklı gören her gözün güzel olduğunu belirten Prof.Dr. Osman Arslan, “Ama kesinlikle eşek gözü, domuz gözü, ceylan gözü güzeldir. Doğuştan sürmeli yaratılmışlardır” dedi.

Kuzeyde gözler açık

İnsan gözünün oluşumunda çevre şartları ve güneş ışığının etkili olduğunu kaydeden Prof.Dr. Arslan, “Genellikle kuzey ırkında güneş fazla olmadığı için gözler açıktır. Kısık değildir, korunmamıştır" diyor.

Çekik gözlerin sırrı

Prof.Dr. Arslan, "Afrika, Japonya, Çin ve Eskimolar'da güneş, rüzgar ve soğuk hava nedeniyle gözler sert hava koşullarında korunmak için çukura kaçar. Kaşlar öne çıkar, gözler küçültülür, kapaklar gözü daha çok örter” diye konuştu.

Ilıman iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde gözlerin daha çok öne çıktığını belirten Prof.Dr. Arslan, ”İsveç, Almanya, güneşin etkisini azaltmaya başladığı Norveç gibi ülkelerde gözler açıktır, mavi ve yeşil renk oranı daha çoktur. Buralarda gözler daha öne çıkar. Daha güzel gözlü olarak düşünülürler” dedi.


Etiketler:
Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 - 11:43:43
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • Congulus Coni 13.11.2009 11:32:18
  Bu prof Beldibinden konusurken herhalde kendi özel seçimlerini anlatmistir! Yoksa neden sürekli Güneyli Güzeller o bahsettigi ülkelerde güzellik kraliçesi seçilsin? Kuzeyliler zeytin veya ela gözlüler daha suh ve etkileyici bakiyor derken bu prof mavi ve gri gözlere takmis! :)
 • Alaettin Zırhlı 13.11.2009 11:13:29
  Ben bir tek şeye kesinlikle karşıyım:Gözün güzelliğinin irisin rengiyle kesinlikle alâkası yoktur! Yeşil gözlü dünya güzeli olabileceği gibi,zeytin gözlü dünya güzeli de olabilir!
 • müge sivas 13.11.2009 10:56:40
  en güzel gözler bizde.kurşun gibiler vallahi:)))))))
 • Hasan Bolat 13.11.2009 10:48:33
  Ben kendi gözlerimle dünyayı gördüğüm için, bana göre engüzel gözler bende. Herkes için de en güzel göz kendi gözüdür, renkli yada ela olması ayrıcalık değildir önemli olan sağlıklı bir gözdür.
 • muhsin köseoglu 13.11.2009 10:47:40
  Benim gözüm göz değil <br>Celan gözlüm<br>Bana bakan bi çift göz <br>Senin gözün olmayınca.<br>
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeistanbulMHP