« Hürriyet.com.tr
MENÜ

En güzel dayak yenilebilecek 10 yer

Yurdun her yerinde sebepsiz ve gönül rahatlığıyla dayak yiyebileceğiniz yerlerin listesini çıkardık.

Bu bir Zaytung haberidir
SON GÜNCELLEME

-Yedibaldıran Köyü / Bursa: Organik dayağın Türkiye’deki en iyi adresi. Hakiki köy dedelerinin ellerinden çıkma tamamen doğal kızılcık sopalarıyla dayağınızı katkısız yemeniz için ideal.
-Çinçin Bağları / Ankara: “Ne tuhaf isimli mahalle, nereden geliyor acaba adı?” merakınız, yiyeceğiniz temiz bir sopanın ardından günlerce kulaklarınızdan gitmeyecek olan ‘çin çin’ sesleriyle giderilecek.
-Erzurum / Merkez: Özellikle ramazanda iddialı olan Erzurum, iftar olmadan önce elinizde bir top dondurmayla ana caddeye çıkmanız halinde daha dondurmanız erimeden hastanelik olmanızı garantilerken, hızlı servisiyle göz dolduruyor.
-Tarlabaşı / İstanbul: Mahalleye girdiğiniz andan itibaren gözünüzün içine içine bakan onlarca kişi az sonra olacaklar hakkında az çok fikir vermeye başlıyor. Her an gelebilecek bir, “Çıkar ulan o elini cebinden” sözüyle de şölen başlıyor.
-Tokat: Tam olarak o ilde neler oluyor bilmemekle birlikte şehrin ismi değişmediği müddetçe gidilmemesi daha uygun gibi…
-Trabzon: Her an sürpriz dayaklara gebe olan şehir, zaman zaman, “Şu an acaba hangi sebepten dayak yiyiyorum?” sorusunu sormanıza neden olacak. Hamsili baklavasından hamsi çorbasına dek meşhur balığını her alanda kullanan Trabzon, hamsili dayağıyla da övgüyü hak ediyor.
-Bağcılar / İstanbul:  İstanbul’un en kozmopolit semtlerinden Bağcılar’ın bu özelliği dayağına da yansımış durumda. Bir döner tekmeyle başlayan dayağınız, bir anda Osmanlı tokadına da dönebilir, bir high punch ile de bitebilir.  Sürprizlerden hoşlananlar için...
-Adana Adliyesi / Adana: Dayak nedeniyle açılan davaların önemli bir bölümünün koridorlarda yine dayakla çözülmeye çalışıldığı adliyede, Adanalı olsun olmasın herkes gidip gönül rahatlığıyla sopasını yiyebilir.
-Batman: Her 25 Kasım’da Kadına Karşı Şiddete Son Günü’nün “Nasıl yaaa son günü müymüş bugün? Aman kaçırmayalım” coşkusuyla kutlandığı Batman, erkeğe yönelik şiddette de hayli iddialı…
-İstanbul Trafiği: Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yol verme tartışmasıyla başlayan ortamda, levyelerin de yardımıyla 30 saniye içinde hastanelik olabilecek kadar dayak yeme şansınız var. Konuyla alakası olmayan üçüncü kişilerin de olaya karışmasıyla dayağınız bir anda gerçek bir şölene dönüşebiliyor.

Türk futbolunda derbilerin olaylı tarihi

1903: Henüz Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kurulmamış olması nedeniyle canları sıkılan Beşiktaşlılar kendilerini jimnastiğe verdi. Jimnastikte olaylı geçen ilk karşılaşmanın ardından bir kulplu beygir ve iki asimetrik paralel çarşı içinde kovalandı.
1907: İlk derbi maçı için papazın çayırına çıkan F.Bahçe ve G. Saray takımı oyuncuları papaz tarafından kovalandı.
1925: Beşiktaş ile G. Saray arasındaki ilk derbi maçında hafızalardan uzun süre silinmeyecek bir gol atıldı. Gol, altı ay sonra kimse tarafından hatırlanmadı.
1936: Üç büyük kulüp, lakap bulmak amacıyla yırtıcı hayvan listesini incelemek için bir araya geldi. Toplantı sonunda Fenerbahçe’nin çok büyük kandırıldığı fikri hakimdi.
1941: Derbi üzerine girilen iddia sonucunda koyu Beşiktaşlı Şefik Hüsnü Bey, yenilginin ardından Pera’da tayyörle dolaşmak zorunda kaldı.
1947: Ömer Çavuşoğlu doğdu.
1957: Dönemin Dünya gazetesi spor servisi, ilk oynanan derbinin tarihini hatırlayamayınca ‘ezeli rekabet’ tabirini kullanarak bir geleneği  başlattı…
1962: Radyodan yayınlanan ilk canlı derbide, stadı bilmeyenlere ayıp olmasın diye deniz tarafındaki kaleye gol atılmadı.
1971: Canlı yayınlanan ilk Beşiktaş - Galatasaray derbisinde formaların siyah beyaz gözükmesi sebebiyle sevinen Beşiktaş taraftarları oldu. (Maçı 2-0 Galatasaray kazanmıştı)
1979 - Ordunun yönetime el koyması derbiye denk geldiği için toplum tarafından fark edilemeyince askerler sessiz sedasız kışlalarına geri döndü. Bir yıl sonra “Beyler lig başlamadan halledelim şu işi” şiarıyla yola çıkan cunta, 12 Eylül’de darbe yaptı.
1988 - Beşiktaş’ın Metin-Ali-Feyyaz’la fırtına gibi estiği yıllarda yaklaşan derbi öncesi Galatasaray’ın Mazhar-Fuat-Özkan’ı kadrosuna dahil etme çabaları sonuçsuz kaldı.
1999 - CrAzy_BoY 1907 ile >>> arasındaki mirc’ta yaşanan tartışma, internette gerçekleşen ilk futbol münakaşası olarak tarihe geçti.


Bunları da Beğenebilirsiniz