Gündem Haberleri

  En güzel 19 Mayıs

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GALATASARAY’ın Avrupa'da yakaladığı başarı, Türk gençlerinin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na ayrı bir renk kattı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘‘Galatasarayımızın bu büyük başarısı, aynı zamanda ülkemizin her alanda dünya ile yarışma kararlılığının anlamlı bir göstergesidir’’ dedi. Sezer, mesajında şunları söyledi:

  ‘‘Galatasaray'ın, İngiltere'nin Arsenal takımını yenerek UEFA şampiyonu olması, ulusumuza büyük bir sevinç yaşatmıştır. Ülkemize ilk kez UEFA Kupası'nda bir şampiyonluk kazandıran Galatasarayımızı en içten duygularla kutluyorum. Galatasaray, son yıllarda Avrupa kupalarında sergilediği üstün performansı ile Türk Ulusu'nun gurur kaynağı olmuştur. Yediden yetmişe herkesin büyük desteği ile Türk futbolunun uluslararası alanda bir simgesi durumuna gelen Galatasarayımızın bu büyük başarısı, aynı zamanda ülkemizin her alanda dünya ile yarışma kararlılığının anlamlı bir göstergesidir. Bu düşüncelerle Ulusumuza haklı bir gurur ve coşku yaşatan Galatasaraylı futbolcular ile başta Fatih Terim olmak üzere tüm teknik kadronun gözlerinden öpüyor, başarılarının devamını diliyorum.’’

  AKBULUT: ALIŞTIRDINIZ

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da mesajında, ‘‘Artık tüm vatandaşlarımızı alıştırdığınız uluslararası başarınızın Şampiyonlar Ligi Şampiyonu ile yapacağınız Süper Kupa müsabakasında ve önümüzdeki yıl mücadele edeceğiniz Şampiyonlar Ligi'nde devam etmesini dilerim’’ dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit, Galatasaray'ı başarısından dolayı kutlarken, ‘‘Disiplinli ve bilimsel çalışmalarla ulusun aşamayacağı hiçbir güçlük yoktur. Bu Kopenhag zaferiyle bir kez daha kanıtlanmıştır. Bu çalışma anlayışıyla Avrupa'nın bütün kapıları Türkiye'ye er-geç açılacaktır’’ mesajını verdi.

  Siyasi parti genel başkanları da açıklamalarında, başarıların devamını dilediler.

  Bu vatan, bu bayrak bu bayram sizindir

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bugün tüm yurtta, KKTC'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerinde törenlerle kutlanıyor. Törenler, sabah saat 07.00'de top atışıyla başlayacak. Anıtkabir'de saat 09.00'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile diğer sivil ve askeri erkanın katılacağı devlet töreni yapılacak. Sezer buradaki törende Ulu Önder'in kabrine çelenk koyacak ve saygı duruşunda bulunacak. Sezer daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak. Anıtkabir saat 11.00'de halkın ziyaretine açılacak. Kutlamalar, saat 10.00'da 19 Mayıs Stadı'nda yapılacak törenle sürecek. Gençlerin gösterileriyle renklenecek törende, Samsun'dan atletler tarafından getirilen ‘‘sevgi toprağı’’ ve Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bahçesinden alınan toprak atletler tarafından Sezer'e sunulacak.

  Cumhurbaşkanı Sezer, 19 Mayıs mesajında, demokrasinin daha da geliştirilmesi, evrensel standartlara ulaştırılması ve hukuk devleti ilkesinin yaşama geçirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasının, ülke gündemindeki öncelikli konulardan biri olduğunu belirtti. Sezer, ‘‘Türkiye, adaylık aşamasını en iyi biçimde değerlendirerek, diğer alanlarda olduğu gibi demokraside de AB standartlarına ulaştıracaktır’’ dedi.

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, ‘‘Yüce milletimizin umut çiçekleri ve geleceğe uzanan kollarısınız’’ diye seslendiği gençlere güvenin tam olduğunu söyledi.

  Başbakan Bülent Ecevit mesajında, ‘‘Atatürk'ün Türk ulusuna gösterdiği çağdaş uygurlığın üstüne yükselme hedefine erişebilmenin başta gelen bir koşulu da laik demokratik cumhuriyete bağlılıktır’’ dedi.

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ‘‘19 Mayıs, Atatürk'ün, harap olmuş vatanın kararmış ufuklarına, asil milletinin tarihine, talihine ve kaderine bir güneş gibi doğduğu gündür’’ dedi. Bahçeli mesajında gençlere, ‘‘Bu vatan, bu bayrak, bu bayram sizindir. Haklı olarak bu engin gururu yaşarken büyük Türk milletini layık olduğu yere ulaştırmak içinçok çalışmak zorundasınız’’ diye seslendi.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, şöyle dedi:

  ‘‘3'üncü bin yılın başında, gençliğin çağın eksiksiz gereklerine göre bir eğitim görmeye, işsizlik bunalımından kurtulmaya,milli ve manevi dirliğe, gerçek ve tam bir demokrasiye hakkı vardır, ihtiyacı vardır.’’

  CHP Genel Başkanı Altan Öymen de mesaında, ‘‘Türkiye Cumhuriyeti'nin emperyalist güçlerden tamamen arındırılmış topraklar üzerinde kurulması, Atatürk devrimlerinin gerçekleşmesi, devrimlerin oluşturduğu zemin üzerinde demokrasiye geçilmesi ve Türkiye'nin laik ve demokratik bir sosyal hukuk devleti olarak dünyadaki gelişmeler içindeki yerini almasının 19 Mayıs'la başlayan ulusal hareketin devamıdır’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı