En güçlü kadınlar New York'ta

Razi CANİKLİGİL / New York
06 Nisan 2016 - 23:05Son Güncelleme : 06 Nisan 2016 - 23:39

Bu yıl 7’nci kez New York’ta düzenlenecek ‘Dünya Kadınları Zirvesi’ne Türkiye damgasını vuracak. Zirveye Laura Bush, Christine Lagarde, Rula Ghani ve Meryl Streep gibi dünyanın en güçlü kadınları katılıyor. Türkiye’den ise Vuslat Doğan Sabancı, Selin Sayek Böke, İpek Bozkurt ve gazeteci Amberin Zaman zirvede yer alacak.

Dünyanın en etkili kadınlarını buluşturan New York’taki geleneksel ‘Dünya Kadınları Zirvesi’ bu yıl Türkiye’den önemli katılıma sahne oldu. Aydın Doğan Vakfı’nın da sponsorlar arasında olduğu ‘Dünya Kadınları Zirvesi’ (Women in The World Summit) kadın CEO’ları, siyasetçileri, sanatçıları, aktivistleri, edebiyatçıları ve yöneticileri, dünyanın en güçlü ve etkili kadınlarını, kadın haklarını tartışmak için biraraya getiriyor. 6-8 Nisan arasında New York Lincoln En güçlü kadınlar New YorktaCenter’da gerçekleştirilen zirveye Türkiye’den Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Avukat İpek Bozkurt ve gazeteci Amberin Zaman katıldı.

2 BİN 500 KİŞİ KAPASİTE

Vuslat Doğan Sabancı, Dünya Kadınları Zirvesi’nin ‘The Woman I’m Here For’ (Kadınlar için burdayım) başlıklı açılış panelinde modacı Diane von

Furstenberg, Merck İdari Başkan Yardımcısı Julie Gerberding, Toyota USA Dijital, Medya Stratejisi ve Kurumsal Müdürü Lisa Materazzo, Hindistanlı haber sunucusu Barkha Dutt, Çin asıllı New Yorklu film yapımcısı, yönetmen Nanfu Wang ve Güney Sudanlı model ve tasarımcı Alek Wek ile birlikte yer aldı. Zirvenin açılış paneli Lincoln Center’in 2 bin 500 kişi kapasiteli David Koch salonunda gerçekleşti. Bu yılki katılımcılar arasında ünlü oyuncu Meryl Streep ve eski ABD First Lady’si Laura Bush ve kızları Jenna ve Barbara başta olmak üzere çok sayıda ünlü ve önemli kadın bulunuyor. Bu isimlerden bazıları şöyle: “Afganistan First Lady’si Rula Ghani, IMF Başkanı Christine Lagarde, modacı Diane von Furstenberg, Cambridge Üniversitesi Profesörü Mary Beard OBE, aktör, yazar ve yapımcı Mindy Kaling, İranlı gazeteci Masih Alinejad, Pepsi CEO’su Indra Nooyi, Google teknoloji ekibi lideri Yoky Matsuoka, Somalili kadın asker Iman Elman ve Mastercard Başkan ve CEO’su Ajay Banga.”

AYDIN DOĞAN VAKFI SPONSORLAR ARASINDA

DÜNYA Kadınları Zirvesi’nin New York Times Gazetesi ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği bu yılki oturumların sponsorlarları arasına Aydın Doğan Vakfı’da katıldı. Diğer sponsorlar arasında Toyota, Merck, Flex, MasterCard, Microsoft, Rockefeller Vakfı, PepsiCo, Ford Vakfı ve Thomson Reuters yeralıyor.

TRUMP’UN KORKULU RÜYASI MEGYN KELLY

TÜM dünyadan, akademisyenler, iş ve siyasetin ünlü isimleri ve Hollywood yıldızlarının katıldığı panelleri Barbara Walters, Charlie Rose, Christiane Amanpour, Oprah Winfrey gibi ünlü gazeteciler yönetiyor. FoxNews’de ‘Kelly File’ isimli haber programı sunan Megyn Kelly ise soruları cevaplayacak. Cumhuriyetçi Parti adaylarının TV tartışmasında Donald Trump ile atışması ABD’de çok konuşulan kadın haberci Megyn Kelly, kadının muhafazakar medyadaki sesi olarak nasıl güçlü bir ses haline geldiğini anlatacak.

En güçlü kadınlar New Yorkta    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı