Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

En güçlü bomba henüz patlamamış olan bombadır...

Size iki haber vereceğim.

*

Bir...

"İstanbul’da hücre evi basıldı."

*

İki...

"Anadolu Ajansı muhabirinin aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden il emniyet müdürlüklerine teleks emri gönderildi. Teleks emrinde, PKK’nın üç kişiyi büyükşehirlere yolladığı; bu kişilerin, canlı bomba olarak eylem gerçekleştirebileceği belirtildi."

*

Şimdi soruyorum...

Elinizde imkán olsa, hangi haberin yayınlanmasına yasak getirirsiniz?

*

25 yıldır gazetecilik yapan birisi olarak ben fikrimi söyleyeyim...

*

Birinci haber, olmuş bitmiş haberdir, seyredersin, üzülürsün, teröre lanet yağdırırsın, bilinçlenirsin, komşularının kim olduğuna dikkat edersin, giren çıkanı kollasın diye kapıcıyı tembihlersin, istersen zaplarsın, çocuğuna seyrettirmezsin.

*

İkinci haber ise resmen panik haberdir, "hedef" olarak gösterilen büyükşehirlerdeki 20 milyon kişinin rüyalarına sokarsın, çünkü yapabilecekleri hiçbir şey yoktur, çocuğu okula gidecek, eşi çarşıya-pazara gidecek, çaresizdir... Ya saldım çayıra Mevlam kayıra diyecek, ya da şu canlı bomba yakalanana kadar kimse evden çıkmasın diyecek! Sinemaya gitmek yok, alışveriş merkezi yok, vapura-deniz otobüsüne binmek yok, kalabalık yerlere gitmek yok... Anne-babası tarafından korunarak, terör haberleri izlettirilmeyen çocuk, bizzat anne-babası tarafından terör bombasıyla korkutulur.

Bir çocuk duyar, bütün sınıf duyar...

Sonra bütün okul.

*

Devleti yöneten arkadaşlar, sanki çok anlarlarmış gibi, basın etiği filan diyerek, birinci haberi yasakladı... İkinci haberi ise, devletin haber kaynağı Anadolu Ajansı borazanıyla bizzat kendileri duyurdu.

*

Bi de şöyle sorayım o halde:

"Antalya’da bomba patladı" demek mi daha fazla turizme zarar verir, "Antalya’da her an bomba patlayabilir" demek mi? Hangisi terör örgütünün ekmeğine yağ sürer?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI