« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"En fazla madalyayı biz toplayacağız"

Grekoromen Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Mehmet Akif Pirim, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'ndaki sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirterek, “En fazla madalyayı biz toplayacağız diye düşünüyorum” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Olimpiyatlara katılmak için Londra'ya giden Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın teknik direktörü Mehmet Akif Pirim ile 120 kiloda altın madalya için mindere çıkacak olan Rıza Kayaalp, AA muhabirine hedefleriyle ilgili açıklamada bulundu.
 
Mehmet Akif Pirim, Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın birçok başarıya imza atan isimlerin bulunduğunu dile getirerek, “Selçuk Çebi ve Nazmi Avluca'nın iki dünya şampiyonluğu var. Rıza Kayaalp son dünya şampiyonu ve Cenk İldem de son dünya üçüncüsü. Şu anda bütün amatör branşlarda en güçlü takım Grekoromen Güreş Milli Takımı. Bu yüzden en fazla madalya beklentisi olan da bu takım. Görev ve sorumluluklarımızı biliyoruz. Takıma yeni katılan arkadaşlarımız biraz stres yapabilir ama genel anlamda tecrübeli arkadaşlarımızın stres yapabileceğine inanmıyorum. Kendilerine güveniyorlar, inanıyorlar. O günkü ortamda kendine inanan arkadaşlarımızın madalya alacağına inanıyorum” diye konuştu.

Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın 7 sıkletin 7'sinde de olimpiyatta gitmekle tarihi bir başarıya imza attığını vurgulayan Pirim, şunları kaydetti:
“En fazla madalyayı biz toplayacağız diye düşünüyorum. Şu anda bilindiği gibi 7 sıkletin 7'sinde de Grekoromen Milli Takımı olimpiyat kotası alarak gidiyor. Bu da tarihi bir rekor. En son Rusya'da yapılan Dünya Kupası'nda takımımız ikinci oldu. Bu, dünyanın en iyi 10 ülkesinin katıldığı bir organizasyondu. Oradaki performansımızı olimpiyatta sergilersek, çok güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Zaten güreş olarak biz her zaman güzel şeyler yaptık, güzel şeylere imza attık. Ümit ediyorum ki diğer sporlardaki arkadaşlarımız da madalya ile döner.”

“Sayın Başbakanımız bizim için bir şans”

Mehmet Akif Pirim, 2020 Olimpiyat Oyunları'nı düzenlemek için aday olan Türkiye'nin özellikle sporcu yetiştirme konusunda önemli adımlar atması gerektiğini, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk sporu için önemli bir şans olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
“Şu anda Türk sporunun en büyük artısı, sporcu kişiliği ve kimliğiyle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan. Sporla ilgili ne götürseniz, hiçbir zaman 'yok' demiyor. Sayın Başbakanımız bizim için bir şans. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Doğru projeleri Sayın Başbakanımıza götürmemiz lazım. Sayın Bakanımızın da genç, enerjik bir insan olması, bir şeyler yapmak istemesi de gurur verici, güzel bir tablo. İşte bu heyecanı doğru projelerle birleştirip, çok güzel işlere imza atmamız gerekiyor.”

-Rıza Kayaalp: “Elimden geleni yapacağım”-

Türkiye'nin Londra'da madalya beklediği isimlerin başında gelen Avrupa ve Dünya şampiyonu Rıza Kayaalp, beklentileri boşa çıkartmamak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Rıza, daha önce katıldığı 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın kendisi için iyi geçmediğini hatırlatarak, “Ama daha sonra katıldığım bütün büyük müsabakalarda, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalya kazanmayı bildim. Kendimi iyice geliştirdim, tecrübe sahibi oldum. Şu an olimpiyatlara da tecrübeli bir şekilde, son Dünya ve Avrupa şampiyonu olarak gideceğim. İnşallah bu kez daha iyi geçecek. Daha iyi sonuçlarla ülkeme dönmek istiyorum. Çünkü bunun için çok iyi hazırlık dönemi geçirdim. İnşallah emeklerimiz boşa gitmez, karşılığını alırız ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ederiz” ifadelerini kullandı.

Londra'da altın madalya kazanmayı çok istediğini ve kendisine güvenin tam olduğunu anlatan Rıza Kayaalp, “Beklentinin büyük olduğunu biliyorum. Çünkü katıldığım bütün müsabakalarda madalya ile döndüm. Beklentileri boşa çıkartmamak için elimden geleni yapacağım. Altın madalya almak benim için de çok iyi olur. Çünkü Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarının yanına olimpiyat altın madalyası şarttır, birbirlerini tamamlıyorlar. Bunu Londra'da başarmak istiyorum. Yaşım 23, bundan sonra 2 ya da 3 olimpiyat daha görürüm diye düşünüyorum. Kendime güvenim tam. Tek amacım altın madalya kazanmak, ülkemin bayrağını göndere çekmek. Başka bir sıkıntımız yok. Bunu kafamıza yerleştirdik” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz