« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"En fazla madalya beklenen branşız"

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na kısa bir süre kala hazırlıklarına İstanbul'da devam eden Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın teknik direktörü Mehmet Akif Pirim ve takım kaptanı Nazmi Avluca, Londra'da başarılı olacaklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Pirim ve Avluca, hazırlıkların son aşamaya geldiğini, artık olimpiyatları beklediklerini vurguladı.

Eski olimpiyat şampiyonu, şimdi ise milli takımın teknik direktörlüğünü yapan Mehmet Akif Pirim, en fazla madalya beklenen branş oldukları için üzerilerinde büyük bir yük olduğunu belirtti. Hazırlıkların son aşamaya geldiğini dile getiren Pirim, şunları söyledi:

“Kampın son bölümünde biraz daha teknik, taktik çalışmalara ağırlık verdik. Spor Genel Müdürlüğü ve teşkilatının en fazla madalya beklediği branşız. Ağır bir yükümüz var. Bu yükümüzü de biliyoruz. Tüm gözler tabiri caizse üzerimizde. Çünkü çok başarılı bir branşız. Ateşten gömlek giyiyoruz. Tabii bu da stres oluşturuyor arkadaşlarımızın üzerinde. Şahsım adına olarak da böyle başarılı bir ekibin teknik direktörü olduğum için çok gurur duyuyorum.”

“İyi şeyler bekliyoruz”

Beklentiden dolayı üzerilerindeki stresi atmaya çalıştıklarını ifade eden 1992 Barcelona Olimpiyatları'nın altın madalyalı ismi Pirim, “Eski olimpiyat şampiyonu olarak, yaptığım konuşmalar arkadaşları biraz rahatlatıyor. Baktığımızda tabloya tarihi bir rekor kırıldı. Olimpiyatlar tarihinde ülke olarak en fazla sporcuyla gidiyoruz. Ama madalya beklentisi olarak yine güreş ön planda” diye konuştu.

Türkiye'nin, ülke olarak genç bir nüfusa sahip olduğunu ve artık diğer branşlarda da başarılara imza atılması gerektiğini vurgulayan Pirim, “Sadece başarı beklentisi güreşin yükü olmaması lazım. Güreş, hiçbir zaman beklenenin dışında bir şey vermedi. Hep fazlasını verdi. Yine fazlasını vereceğiz. Çünkü takımımız çok başarılı. İyi şeyler bekliyoruz” dedi.

Pirim, olimpiyatta Rusya, İran, Ermenistan ve ABD gibi takımların kendilerine rakip olacağını ifade ederek, “Bunlar gerçekten güçlü diyebileceğimiz ülkeler. Dört sıklette matematiksel olarak madalyaya yakınız. Üç sıklette de alabiliriz. 105 devletin sporcuları güreş yapıp, 7 altın madalyaya saldırıyor. Yedi altın madalyadan birkaç tanesine talip olup almak başarı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Avluca: “Londra'da, eksik olan madalyamı almak istiyorum”

Grekoromen Güreş Milli Takımı Kaptanı, Avrupa ve dünya şampiyonu Nazmi Avluca, tek eksiğinin olimpiyat madalyası olduğunu belirtti.

Avluca, “Londra'da, eksik olan madalyamı almak istiyorum. Şu anda en büyük hedefim bu. Çok uzun bir süredir çalışıyorum. Artık hazırlıklarımız tamamlandı sayılır. Geri sayım başladı benim için. Teknik taktik çalışmaları yapıyoruz. Teknik ve ruhsal özelliklerim mükemmel bir şekilde olarak olimpiyatlara gitmek istiyorum” dedi.

Takımdaki diğer sporcuların durumunun çok iyi olduğu söyleyen milli güreşçi, “Olimpiyatlara tam takım olarak gidiyoruz. Londra'da inşallah çok iyi sonuçlar alırız. Bunu yapabilecek güçteyiz. Daha önce de bu tip başarılar yakaladık. Dünya Şampiyonası'ndan tek farkı, olimpiyatın 4 senede bir yapılması. Başka değişik bir şey yok. İnşallah burada da aynı başarıyı altın madalya alarak başarırım” diye konuştu.

“Ailemize hasretiz”

Zor ve uzun bir çalışma döneminin sonuna geldiklerini belirten Nazmi Avluca, kamp dönemlerinde ailelerine hasret kaldıklarını dile getirdi.

Avluca, şu ifadeleri kullandı:
“Bu işin en zor kısmı ailemize hasret kalmamız. Çocuklarımdan uzaktayım. Sadece telefonla görüşebiliyoruz. Görüntülü olarak internetten görüşüp, hasret gidermeye çalışıyoruz. Yani zor oluyor. Kolay değil. Güreşte hedef zirve olduğu zaman işin zorlukları başlıyor. Bu sporu amatörce yaparsanız, hedefte şampiyonluk olmazsa gerçekten çok zevkli ve kolay bir spor. Ama hedef şampiyonluklar olunca iş zorlaşıyor.”
Son olimpiyatı olduğunu hatırlatan 36 yaşındaki Nazmi Avluca, bu yaşa kadar başarılı bir şekilde minderde kalmasının sırrının, iyi bir altyapı almasına ve düzenli bir spor yaşantısının olmasıyla alakalı olduğunu kaydetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler