« Hürriyet.com.tr
MENÜ

En değerli zafer 100 milyon TL

Yaşanan 34 haftalık büyük çekişme sonunda en son 2006-2007 sezonunda mutlu sona ulaşan Fenerbahçe, şampiyonluk hasretini dindirdi. Sarı lacivertli takım, yalnızca taraftarlarını sevince boğmakla kalmadı, aynı zamanda Şampiyonlar Ligi’nde de gruplara direkt olarak kalmayı başararak buradan da önemli bir gelir elde etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Ancak hepsinden ötesi, yakaladığı tüm bu başarılar sonrasında sarı lacivertli şampiyonun kasası yaklaşık 100 milyon TL ile doldu taştı.

Süper Lig’i geride kalan 34 haftada aldığı 26 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 yenilgi ile tamamlayan sarı lacivertli ekip, Türkiye Futbol Federasyonu’nun galibiyet (750 bin TL) ve beraberlik (375 bin TL) başına verdiği primlerden 21 milyon TL’lik gelir elde etti.

Devler Ligi payı

TFF’nin hayata geçen yayın ihalesi sonucunda belirlediği şampiyonluk primi olan 15 milyon TL ile Devler Ligi’ne direkt katılma payı olan 7.1 milyon Euro’yu da kasasına koyacak olan sarı lacivertliler, ürün satışlarından da yabana atılmayacak bir rakamı kazanç hanesine yazdı.

Fenerbahçe, şampiyonluk sayısı başına da 1 milyon TL’yi kasasına koydu. İşte Süper Lig şampiyonunun bu sezon sonunda kazandığı para:

Fenerbahçe ile eşit puanda olmasına rağmen, ikili averajda rakibinin gerisinde olduğu için sezonu ikinci sırada bitiren Trabzonspor ise ligde aynı puanı topladığı sarı lacivertlilere, galibiyet ve beraberlik priminde üstünlük sağladı.

Fenerbahçe’nin bu sezonki kazancı
Süper Lig katılım payı 10 milyon TL
Şampiyonluk sayısına göre pay 17 milyon TL
Galibiyet-beraberlik primi 21 milyon TL
TFF şampiyonluk ödülü 15 milyon TL
Ek kombine geliri 15 milyon TL
Devler Ligi katılım payı 7.1 milyon Euro
Gruplara kalma payı 3.8 milyon Euro
Maç başına prim 550 bin Euro (34 maç)
Devler Ligi TV geliri 10 milyon Euro.

TRABZON’UN bu sezonki kazancı
Süper Lig katılım payı 10 milyon TL
Galibiyet-beraberlik primi 21.375 milyon TL
Ek kombine geliri 15 milyon TL
Maç başına prim 550 bin Euro (34 maç)

Bunları da Beğenebilirsiniz