"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

En çok tatlı arıyoruz

Dün de bahsettiğim gibi son yıllarda yemek sitelerinin ve bloglarının sayısı oldukça arttı.

Hepsini takip etmek tabii ki mümkün olmuyor ama ben içlerinden birkaçını düzenli olarak takip etmeye çalışıyorum. Bunlardan biri de Bengü Doğruel’in www.pemberehber.com’u. Bengü Hanım aynı zamanda iyi bir araştırmacı ve internette yemek tarifi arayanlarla ilgili bir araştırma yapıp sonuçlarını benimle de paylaşmış.
Öncelikle, Bengü Hanım, internette yemek blogu yazarlarının artmasıyla yemek tariflerinin arttığını söylüyor ki bu çok yerinde bir tespit. Yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de bir ayda yemek tarifi arayanların sayısı iki milyona yakın. En çok aranan tariflerse zeytinyağlı yemeklerle patlıcanlı yemekler.
Yemek sitelerine ve bloglara girip tarif arayanların sayısı ramazan aylarında çok artıyor ve hemen hemen üç misline çıkıyor. Yılbaşı dönemi de yemek sitelerine ziyaretlerin arttığı bir başka zaman dilimi. İnternet kullanıcıları sırasıyla en çok tatlı, pasta,, makarna ve hamurişleri ararken, tatlılardan en çok sütlü ve meyveli olanları tercih ediliyor. Bir sure önce yaşadığımız krizin ve et fiyatlarının artmasıyla kırmızı etli yemek tarifleri tavuk etinin gerisinde kalmış durumda. Balıksa hâlâ sonuncu.
Sevgili Bengü Doğruel’e emeği ve araştırmasını benimle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

Cevizli Çerkez tavuğu

MALZEMELER
· 1 adet büyük boy bütün tavuk
· 4-5 adet kurutulmuş kırmızı biber
· 1 kg ceviz içi
· 4-5 diş sarmısak
· 4-5 dilim bayat ekmeğin içi
· 6 su bardağı ılık tavuk suyu
· 1-2 çay kaşığı tuz
· varsa 2 tatlı kaşığı toz kişniş
Ayrıca;
· 3-4 yemek kaşığı sıvıyağ
· 2-3 çay kaşığı kırmızı toz biber

YAPILIŞI
Tavuğu temizleyip yıkadıktan sonra üzerini tam kapatacak kadar suyla haşlanmaya bırakın. Lezzetinin artması için tencereye dörde bölünmüş bir soğan ve bir adet patates ekleyebilirsiniz. ıyice yumuşayan tavuğu tencereden alın ve ılık hale gelmesini bekleyin.
Ilık hale gelen tavuğun etlerini kemiklerinden ayırıp büyük parçalar elde edecek şekilde didikleyin. Diğer taraftan, kuru biberleri haşlayıp süzdükten sonra çekirdeklerini ve sapını çıkarıp atın. Temizlediğiniz biberleri mutfak robotuna koyun. (aslında en doğrusu kıyma makinesi kullanmaktır.)
Üzerine sarmısakları ve ekmek içini ekleyin. Ceviz içini de ilave edip malzemeleri çekerek püre haline getirin. Püreyi derin bir kaba aktarın. Tuz, kişniş ve ılık tavuk suyunu da azar azar ilave edip kaşıkla iyice karıştırın. Böylece koyu muhallebi kıvamında bir karışım elde edeceksiniz.
Aslında, orijinal tarifte didiklenen tavuklar servis tabağına yayılır, üzerine de hazırlanan bu sos aktarılır. Ama siz sos ve tavuk etini karıştırıp servis tabağına yerleştirebilirsiniz de. En üste aslında cevizin yağı dökülür. Ya da bir tavada kızdırılan yağa toz biber katılır ve bu sos, en üste gezdirilir. Çerkez tavuğu orijinalinde ılık servise sunulur.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI