Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

En çok noterler, en az deterjan satan kazanıyormuş

2010 yılında yaklaşık 1,7 milyon gelir vergisi mükellefi tarafından beyan edilen kazançlara göz attığımızda, en çok kazanç bildirenlerin yıllık ortalama 250 bin TL ile noterler, en az kazanç bildirenlerin ise, yıllık ortalama 4 bin 402 TL ile deterjan ticareti yapanlar olduğu onları yıllık 4 bin 603 lira kazançla lokantacıların izlediği göze çarpıyor.

En çok kazanç gösteren ve vergi ödeyenlerden oluşan 10 faaliyet grubu ile en az kazanç gösteren ve ödeyenlerden oluşan 10 faaliyet grubu, Tablo-I ve II’de belirtilmiştir.
NİÇİN NOTERLER
Tabloya bakanlar, “Demek ki Türkiye’de en çok kazananlar noterlermiş” diye düşünebilir. Ancak bu düşünce doğru değil. Noterler, yaptıkları tüm işlemlere belge düzenledikleri ve gider gösterebilecek harcamaları da sınırlı olduğu için, kuruşuna kadar vergilerini ödüyorlar. Yoksa, noterlerden daha fazla hatta birkaç katı fazla kazandığı halde, liste başı olmayan ya da ilk 10’da gözüken ve gözükmeyen faaliyet grupları da var.
Noterleri, yıllık 73 bin 879 TL kazanç ile eczaneler izliyor. Üçüncü sırada doktorlar dördüncü sırada da avukatlar var.
Tabloya baktığımızda, bir noterin ortalama kazancının; 54 lokantacı, 52 konfeksiyoncu, 51 seyahat ve turizm işletmesi, 50 deri eşya satıcısı, 45 mobilyacının kazançları toplamı kadar olduğunu fark ediyoruz.
DÜŞÜK KAZANÇ BİLDİRENLER
Tablo-II’den de fark edileceği gibi, birçok meslek grubu ayda 300-400 lira gelirle yani asgari ücretin altında bir para ile yemiş, içmiş, giyinmiş, kira, elektrik, su ve yakıt parası ödemiş, çocuk okutmuşlar!..
Yukarıdaki veriler, 2010 yılında beyan edilen, 2009 dönemi kazancını ve buna bağlı olarak kayıtdışılığın boyutlarını yansıtıyor.
2010 dönemiyle ilgili olarak 2011 yılı Mart ayında beyan edilecek kazancı ve ortaya çıkan tabloyu da birkaç ay sonra göreceğiz...

En çok noterler, en az deterjan satan kazanıyormuş

X