ANKARA HABERLERİ

En çok dayak yiyen kadınlar başvuruyor

Hürriyet Haber
05.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın soru önergesine verdiği yanıt, Kadın sığınmaevlerine en çok dayak yiyen kadınların başvurduğunu ve kabul edildiğini ortaya koydu.

Hürriyet Haber

Kavaf’ın verdiği bilgiye göre, sığınmaevlerine kabul edilen kadınlardan yüzde 61’ini fiziksel, cinsel ve duygusal ya da ekonomik olarak şiddete uğrayan kadınlar oluşturuyor. İkinci sırada yüzde 18’le kendi istemleri dışında oluşan ekonomik ve sosyal yoksunluk içindeki kadınlar bulunurken, üçüncü sırada ise yüzde 8’le evlilik dışı hamile kalan ya da çocuk sahibi olduğu için ailesi tarafından reddedilen kadınlar geliyor.
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın ‘Töre, aşk, kışkançlık, namus’ adı altında gerçekleştirilen kadın cinayetlerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Töre cinayetlerine ilişkin rakamlar hakkında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde güncel veriler bulunmadığı gerekçesiyle bilgi vermeyen Bakan Kavaf, kadın sığınmaevlerine başvuran ve kabul edilen kadınların sosyo-ekonomik durumları hakkında ise şu bilgileri verdi:
“Kurumumuz Kadın Konukevlerine kabulü yapılan kadınların sosyo-ekonomik durumlarına ilişkin yapılan en son değerlendirmelerde; en yüksek oranı yüzde 61 ile fiziksel, cinsel ve duygusal ya da ekonomik olarak şiddete uğramış kadınlar oluşturmaktadır. Bunu yüzde 18 ile kendi istemleri dışında oluşan ekonomik ve sosyal yoksunluk izlemektedir. Evlilik dışı hamile kalma ya da çocuk sahibi olma nedeniyle ailesi tarafından kabul edilmeme yüzde 8, istenmeyen evliliklere zorlanma yüzde 4, diğer nedenler yüzde 9 oranındadır.”
Kavaf’ın verdiği bilgiye göre, kadın sığınmaevlerine şiddete uğradıkları için başvuranların yüzde 70’ini ise fiziksel şiddet görenler oluşturuyor. Bunu yüzde 15’le cinsel şiddet, yüzde 8’ini duygusal şiddet ve yüzde 7’sini de ekonomik şiddete uğrayan kadınlar izliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde En çok dayak yiyen kadınlar başvuruyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı