Dünya Haberleri

DÜNYA

  En büyük spam çetesi çökertildi

  hurriyet.com.tr
  01 Aralık 2009 - 05:32Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 15:33

  İnternetteki spam maillerin üçte birinden sorumlu olan çete 15 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

  İnternetteki spam maillerinin 1/3’inden sorumlu olan “spam çetesi” Amerika’da görülen dava sonucunda 15 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Rusya ve Kanada’da faaliyet gösteren çetenin ele başlarının, Yeni Zelanda’da yaşayan iki kardeş, Lance ve Shane Atkinson olduğu açıklandı.

   

  Her gün milyonlarca spam üreten çalışanlar tutan iki kardeş, penis büyütme tedavileri, kilo kaybettiren haplar ve reçeteli ilaç reklâmları ile mail kutularını şişirdiler. İki kafadar işlemlerini yürütmek için dünya çapında paravan şirketler kurdular ve alan isimleri ile kredi kartı hizmetleri satın aldılar. Çeşitli şirket isimleri ile ürün satmaya başlayan kardeşler, ürünlerinin Amerikan ithali olduğu yalanını kullandılar.

   

  ÖLÜME GÖTÜREN BÜYÜTÜCÜ HAP
  Çetenin peşine düşen Federal Ticaret Komisyonu  yüzde 100 bitkisel olduğu iddia edilen VPXL adındaki penis büyütücü hapların tam bitkisel olmadığını ve işe yaramadığını ortaya çıkardı. Yetkililer haplarda Viagra’da kullanılan sildenafil olduğunu ve maddenin yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı olan insanlar için ölüm riski taşıdığını tespit ettiler.

   

  Hindistan’dan gümrük kontrolüne tabi tutulmadan hap getirttikleri, kilo kaybetme haplarının da işe yaramadığı ortaya çıkarılan çetenin, 2008 senesinde yapılan 3 milyonu aşkın şikâyet üzerine harekete geçen Illinois eyaleti yargıçları tarafından işlemleri durduruldu.

   

  Sonuçlanan dava sonucunda iki kardeşin başını çektiği spam çetesi 15 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı