« Hürriyet.com.tr
MENÜ

En büyük sorunu şans

Milli raket İpek Şenoğlu, arka arkaya kura şansızlığı yaşadığını ancak bu şanssızlığı “Rome WTA TOUR” turnuvasında, tur atlayarak aştığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen “Rome WTA Tour” turnuvasına katılan ve ikinci turda elenen milli sporcu İpek Şenoğlu, turnuvadan kendi performansına ve partnerine kadar pek çok konuyu AA muhabirine değerlendirdi.

Şenoğlu, son dönemde katıldığı turnuvaların ilk turlarında hep seribaşı raketlere düştüğünü belirterek, “Roma'ya gelene kadarki maç sezonunda gerçekten çok zor kuralar çektim. Sanırım, 10 turnuva oynadım. Bunun 8'inde seribaşı raketlerle karşılaştım. İsteseniz çekemeyeceğiniz bir kura şansızlığı ve serisi oldu. Burada tabiki, (Ya şanssızlık işte iyi rakibe çıktım) demek istemiyorum ama 10'da 8 yapmak, biraz beceri isteyen bir durum” dedi.

Milli raket, “Rome WTA Tour” turnuvasında yaptığı maçlara da değinerek, “Birinci turda, ilk defa seribaşı çekmediğim bir turda mücadele ettim. Birinci tur maçında, ilk seti kazandık. Aslında ikinci seti de süper tie-break'e kalmadan almamız gerekiyordu. Ama ben ikinci sette biraz tur atlıyorum diye heyecan yaptım. Seribaşı bir rakete karşı oynamadığım için bir heyecan geldi o an” diye konuştu.

İpek Şenoğlu, ikinci turda karşılaştıkları rakiplerinin çok başarılı olduğunu hatırlatarak, “İkinci turdaki rakiplerimiz, geçen sene zaten master serisini kazandılar. Sezon sonu dünya şampiyonu oldular. Bence şu an beraber oynayan takımlar içerisinde en iyi takım. Açıkçası biz Barcelona'da da ilk turda onlara çıktık. Barcelona'da onlara karşı daha güzel bir maç oynadık ve 6-4, 7-5 gibi setlerle kaybettik. Bu sefer gerçekten iyi oynadılar” ifadelerini kullandı.

ŞANS FAKTÖRÜ

Sporcu şansının eksikliğinden dert yanan tecrübeli sporcu, bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü:

“İyi tenis oynuyorum, formdayım. İyi tenis oynuyorken, iyi sonuçlar alamamak biraz moral bozucu. Sene başından beri iyi sonuçlar alamamanın nedeni ben değilim. Kötü tenis oynuyorsanız, gider antrenman yaparsınız. İyi oynarken, kötü kura çekip, sürekli geriye gidince insanın motivasyonu bozuluyor. Sporculukta biraz şansınızın da yaver gitmesi gerekiyor. Doğru zamanda doğru yerde olmak çok önemli. Sene başından beri, ya partnerim sakatlanıyor ya partnerime bir şey oluyor. Ama bu sefer, burada bir tur atladım. Bu kötü seriyi bozdum. Hani böyle şeytanın bacağını kırdım derler ya öyle olduğunu düşünüyorum. İnşallah bundan sonrası daha güzel olur.”

ROMA'NIN YERİ AYRI

Roma'da düzenlenen turnuvanın önemine dikkati çeken milli tenisçi, “Roma Master Serisi, Fransa Açık öncesi en önemli turnuvalardan biri. Benim de oynamayı çok sevdiğim bir turnuva. Çünkü benim de burada güzel bir hikayem var. Geçen sene burada yarı final oynamıştım. Buraya gelmek benim için hep hoş bir durum oluyor açıkçası” dedi.

İpek Şenoğlu, turnuvanın çok iyi bir şekilde organize edildiğini ifade ederek, “Hem Roma'yı seviyorum şehir olarak, hem de burada insanlar hayat dolu ve çok güzel giyiniyorlar. O yüzden burada olmaktan mutluyum. Organizasyonu çok güzel bir turnuva. Gerçekten bizlere verilen ilgi destek, soyunma odaları olsun, gerçekten çok profesyoneller. Yapılan akreditasyon sistemi de bambaşka. Dolayısıyla her şey, burada çok güzel. İnşallah seneye bir daha gelirim” dedi.

AA muhabirinin Roma'da yeni yapılan ve çok konuşulan Merkez Kort'u sorması üzerine başarılı raket, “İşin ilginç yanı merkez kortta oynamadım ama antrenman yaptım. Diğer merkez kortlara göre seyircilerin oturma şeklini çok diklemesine yapmışlar. Normalde bizim seyirci oturma planımız, biraz daha açık açıyla dağılır. Ancak burada tribünler o kadar dik ki, hakikaten insan kendini boğa yarışlarında ortaya atılmış gibi hissediyor. Açıkçası çok baskılayıcı. Ben idman yaptım, eğlendim. Burası da güzelmiş deyip geçtim. Ama değişik bir şey yapmışlar. Roma güzel. Seneye de gelmek istiyorum” yanıtını verdi.

FRANSA AÇIK HAZIRLIKLARI

“Rome WTA Tour” turnuvasına birlikte katıldığı Belaruslu partneri Tatiana Poutchek ile Fransa Açık'ta (Roland Garros) da beraber mücadele edeceklerini bildiren İpek Şenoğlu, “2-3 turnuvadır beraber oynuyoruz. Tatiana iyi bir double oyuncusu. Fakat çok çabuk demoralize olan biri. Benim görevim orada sadece tenis oynamak değil, onu motive etmek aynı zamanda. Bu benim tarzım. O yüzden çift oynamayı seviyorum. Bu bir takım işi. Fransa Açık'ı beraber oynayacağız. Bu nedenle onu kaybetmek yerine kazanmak, benim için şu an daha mantıklı” yorumunu yaptı.

Roma'daki turnuvanın bitiş tarihinden itibaren Fransa Açık'a iki hafta kalacağını hatırlatan milli raket, hazırlıklarla ilgili şunları kaydetti:
“Fransa Açık öncesi Varşova'da 600 bin dolarlık bir turnuva var. Tatiana ile beraber orada oynayacağız. Dolayısıyla önümde Varşova ve Fransa Açık var. Geçen sene Fransa Açık'ta, tur atlamadığım için kaybedeceğim bir puan yok. O yüzden bu sene kazanırsam sıralamama faydası olacağını düşünüyorum. Burada birkaç gün antrenman yaptıktan sonra Türkiye'ye döneceğim. Ailemi görmek istiyorum. Sonrasında benim için Fransa Açık öncesi yoğun bir dönem başlıyor.”

Bunları da Beğenebilirsiniz