BALIKESİR HABERLERİ

En Büyük Sorunları Diş Sağlığı Olan Zihinsel Engellilere Ücretsiz Diş Taraması Yaptılar

IHA
04.10.2015 - 12:16Son Güncelleme : 04.10.2015 - 12:17

ENGELLİLERE DİŞ KONTROLÜ YAPILDI.

IHA

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Ayvalık Belediyesi tarafından 23. sü düzenlenen Ayvalık Engelliler Şenliği’ne yurdun dört bir yanından gelen bin 500 civarındaki engelliler arasında diş sorunları bulunanlara Ege Ağız-Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği tarafından ücretsiz diş taraması yapıldı.
Özellikle zihinsel engelli çocuklarda sıklıkla görülen fizyolojik diş çürümelerinin önüne geçilebilmesi için söz konusu çocukların gelişim çağında diş bakımlarının nasıl yapılacağına ilişkin bilgilendirilmelerin de gerçekleştiği etkinlikte dernek üyeleri tarafından diş macunu ve fırçaları da engelliler ücretsiz olarak dağıtıldı.
İzmir Ege Ağız-Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın öncülüğünde; Prof. Dr. Cemal Iskay, Doç. Dr. Çiğdem Çubukçu’nun yanı sıra 10 diş hekiminin katıldığı engellilere yönelik diş taramalarında çok sayıda engellinin ağız ve diş sağlıklarının olumsuzlukları da dikkatlerden kaçmadı.
BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. SABAH MEMNUN
Ayvalık’ta engellilere yönelik ücretsiz diş taramalarıyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Yaklaşık 12 yılda 5 bine yakın engelli çocuğun diş tedavisini ücretsiz olarak yaptıklarını hatırlatarak, sponsor eksiklikleri nedeniyle bu tür diş taramaları ve sonrasında üstlendikleri diş tedavilerinin masraflarının çok büyük bir bölümünü dernek iyesi diş hekimlerinin kendi ceplerinden ödediklerini anlattı.
DİŞ HEKİMLERİ İMECEYLE ZORU BAŞARIYOR
Bugüne kadar Uludere ve Kıbrıs’ın yanı sıra ülke genelinde birçok etkinlikte engelli çocuklara yönelik çalışmaları gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti ifade eden Derneğin kurucusu ve başkan yardımcısı Prof. Dr. Sabah, “Bizler yalnızca örnek çalışmalarla, bu tür uygulamaların belirli bir yöntem içerisinde, yapılabileceğini, gönüllü diş hekimi meslektaşlarımızın ülkemizin her köşesinde kutsal amaçlarla bir araya gelebileceğini göstermeyi hedefliyoruz. Bu konuda da yeterli alt yapıya, bilgi, deneyim ve görgüye ulaştığımız düşüncesindeyiz. Diş hekimlerinin imeceyle bir araya getirdikleri, alet ve sarf malzemeleriyle, yedi adet tedavi ve altı adet eğitim birimli gezici diş hekimliği (sahra) polikliniğini oluşturduk. Bugün de Ayvalık’ta 23.sü düzenlenen Engelliler Şenliği’nde 500’e yakın engelli çocuğumuzun diş taramalarını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden En Büyük Sorunları Diş Sağlığı Olan Zihinsel Engellilere Ücretsiz Diş Taraması Yaptılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ekim 2015 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça En Büyük Sorunları Diş Sağlığı Olan Zihinsel Engellilere Ücretsiz Diş Taraması Yaptılar haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı