Gündem Haberleri

  En büyük sıkıntı köylerde

  Hürriyet Haber
  24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van’da meydana gelen depremde il merkezinde 93, Erciş’te ise 45 olmak üzere 138 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Erdoğan, bölgede incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

  “En önemli sıkıntı köylerde yaşanıyor. Köylerdeki kerpiç evlerin tamamına yakını yıkık diyebiliriz. Van merkezde toplam 93 ölü, 350 yaralı var. Kısa süre önce açılışını yaptığımız Van Devlet Hastanesi’nde müdahale yapılıyor. Erciş’te durum daha sıkıntılı. Orada yıkık bina olarak 55 kadar bina var. Bunlar ağırlıklı olarak apartmanlar. Buralardaki enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Ölü sayısı gelen bilgiler itibariyle 45. Enkaz altındaki ölü sayısı bilinmiyor. Temennimiz onlara canlı olarak ulaşabilmek. Gece boyunca bu noktada çalışmalar devam edecek.” Erciş’teki çalışmaları İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yönettiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti: ”Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da orada bu çalışma içinde. Van milletvekilleri de oradaki çalışmalara rehberlik ediyorlar. Silahlı kuvvetlerimiz, sivil savunma da görevde. Beşir Atalay Bey başkanlığında Van merkezdeki çalışmalar sürüyor. Kabinenin çeyreği hemen hemen buradaydık. 6 bakanımızla çalışmaları takip ettik.”

  Başbakan Erdoğan, vatandaşların ağır hasarlı evlere girmemeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Kışın soğuğunda vatandaşımızı kendi halinde bırakacak değiliz” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı