En büyük paslanmaz çelik tankeri İtalyanlara yaptı

Hürriyet Haber
06.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kocaeli Serbest Bölgesinde kurulu TVK Tersanesinde, İtalyan Finbeta Spa firması için inşa edilen 9 bin 400 Dead Weight tonluk (DWT) kimyasal tanker, denize indirildi.

TVK Gemi Yapım Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Turgut Atagün, 2004’te kurulan TVK Tersanesinin bugüne kadar 15 bin 200 DVT’lik 6 kimyasal tanker inşa aderek 3’ünü İspanyol, 2’sini Alman, birini de Dubai firmasına sattıklarını belirtti.

Rahip kutsadı

Türkiye’de paslanmaz çelikten imal edilen en büyük kimyasal tankerlerden biri olan 130 metre uzunluğundaki “Diaspro” için TVK Tersanesi’nde tören düzenlendi. İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, konuşmaların ardından tanker, İtalyan geleneklerine göre Katolik rahip tarafından kutsandı. TVK Gemi Yapım Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Turgut Atagün İtalyan Finbeta Spa firması için inşa ettikleri 7’nci kimyasal tanker olan “Diaspro”nun Türkiye’de inşa edilen en büyük paslanmaz çelik kimyasal tankerlerden biri olduğunu belirtti. Atagün, “Yüksek teknoloji ürünü paslanmaz çelik kimyasal tankerler çok zor bir işçilik gerektiriyor. Bu tanker Türk tersaneciliğinin krize rağmen ulaştığı son noktanın umut verici olduğunu gösteriyor” dedi. Finbeta Spa firması için “Diaspro” ile aynı özelliklere sahip ikinci bir kimyasal tankerin de inşa aşamasında olduğunu bildiren Atagün, iki tankerin Türkiye’ye 100 milyon dolar ihracat girdisi sağladığını belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı