Ege Haberleri

EGE

  En acı teşekkür

  Nilüfer KANDIRMIŞ / BODRUM, (DHA)
  17 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mayıs 2011 - 23:27

  Vasiyeti gereği organları bağışlanan zabıta memuru İbrahim Satı için mevlit okundu. Mevlide Satı’nın bir böbreğinin nakledildiği Manisa’dan Mehmet Emin Ören ve korneasının takıldığı İzmir Narlıdere’den Barış Aker de katıldı.

  BODRUM’da trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde, geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan zabıta memuru İbrahim Satı (41) için mevlit okutuldu.

  Satı’nın sağ böbreğinin nakledildiği Manisa’dan Mehmet Emin Ören (50) ve korneasının takılan İzmir Narlıdere’den Barış Aker (14) de aileleriyle Bodrum’a gelip mevlide katıldı. Dokuz yıldır böbrek hastası olan Ören’e eşi Fatma Ören, Barış’a ise anne ve babası Muhsine-Diyatin Aker eşlik etti. Karşılaşmada duygusal anlar yaşandı.

  Yeniden hayata döndüm

  Manisa’da bir fabrikada çalışırken böbrek hastalığı nedeniyle malulen emekli edildiğini anlatan Ören, şunları söyledi:“Dokuz yıldır, haftada 3 gün, 4’er saat diyalize giriyordum. Beni hastaneye çağırdıklarında Manisa’dan İzmir’e Ege Üniversitesi’ne nasıl gittiğimi hatırlamıyorum. Benimle üç kişi daha vardı, ancak dokular bana uydu. Bu sıkıntıları ne kadar anlatsak da yaşayan bilir. Bu nedenle insanların bu sıkıntıları çekmemesi için lütfen herkes organlarını bağışlasın.”

  Göz doktoru olacağım

  İzmir Narlıdere Kılıçarslan İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Barış Aker ise 2 yaşından bu yana gözünde hastalık olduğunu anlatırken şöyle konuştu:
  “İki yıl önce katarakt nedeniyle görmem çok azaldı. Fatma anne, oğlunun beyin ölümü gerçekleşince organlarını bağışlamış. Bir kornea sol gözüme nakledildi. Ameliyat sonrasında hızla iyileşmeye başladım. Bir senedir hastalığım derslerimi ve okul yaşantımı da engellemeye başlamıştı. Bundan sonra, okulumu başarıyla bitirip, büyüyünce de göz doktoru olmak istiyorum.”

  Annenin duyguları

  Acılı anne Fatma Satı ise oğlumun organlarının kimlerde yaşadığını merak ettiğini ve o kişileri tanımak istediğini belirterek, şöyle dedi:“İki aileyle de görüştüğümde, onların yaşamlarını dinlediğimde oğlumun ne kadar doğru bir karar verdiğini bir kez daha anladım. Beyin ölümü gerçekleşip, bizim başka bir çaremiz kalmadığında, oğlumun başka ailelere çare olması için vasiyetini yerine getirdik. Oğlum gözüyle bakan Barış’ı ve böbreğiyle yeniden hayata dönen Mehmet Emin Ören’i görünce acım biraz olsun hafifledi.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı