İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

EMTİA PİYASALARI - Trump'ın İran anlaşmasından çekilmesiyle petrol 76 doları aştı

DHA
09.05.2018 - 09:52Son Güncelleme :
EMTİA PİYASALARI - Trumpın İran anlaşmasından çekilmesiyle petrol 76 doları aştı
DHA

Mahmut Can Emir / İstanbul, 9 Mayıs (DHA) - ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin İran ile varılan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından, küresel piyasalarda petrol fiyatları yüzde 2.0'den çok yükseldi.
ABD hafif hampetrolünün varil fiyatı yüzde 2.06 artışla 70.48 dolara, Dubai'deki hampetrol spot piyasasında da varil fiyatı yüzde 0.86 artışla 73.37 dolara çıktı. Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullandığı Brent petrolünün varil fiyatı da, yüzde 2.5 artışla 76.75 dolara kadar çıktıktan sonra, 76.48 dolara döndü.
Trump, dünkü basın toplantısında, kendisinden önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015 yIlında imzalanan; İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in de imzaladığı anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu. İran'ın nükleer programına ilişkin ortak geniş çaplı girişim planı BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi olan; ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ile AB ülkeleri (P5+1) arasında imzalanmıştı. Anlaşma, Tahran'ın nükleer programını sona erdirmesine karşılık olarak bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.
Dünya petrol arzının yaklaşık yüzde 4.0'ünü karşılayan İran'ın başlıca ihraç pazarları arasında Türkiye, Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore bulunuyor.
Trump’ın kararının etkisi metal fiyatlarına da düşüş olarak yansıdı. Metal fiyatlarında görülen günlük değişimler;
- Gümüş yüzde 0.22 düşüşle 16.435 dolardan,
- Altın yüzde 0.35 düşüşle 1,309.5 dolardan,
- Bakır yüzde 0.33 düşüşle 3.049 dolardan,
- Platin yüzde 0.04 düşüşle 911.7 dolardan,
- Paladyum yüzde 0.04 düşüşle 963.8 dolardan işlem gördü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde EMTİA PİYASALARI - Trump'ın İran anlaşmasından çekilmesiyle petrol 76 doları aştı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı