Gündem Haberleri

  Emtia fiyatları İngiltere'de faiz artışı getirebilir

  Independent
  04.02.2011 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İngiltere'den, emtia fiyatlarındaki artışın sürmesi durumunda Merkez Bankası'nın faiz artırmak zorunda kalabileceği yönünde uyarı dolu bir mesaj geldi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

   

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Charles Bean'in de üyesi olduğu Bankanın Para Politikası Kurulu'nun resmi politikası, ülkedeki kırılgan toparlanmanın bir faiz artışını kaldıramayacağı yönünde. Banka aralık ayında yüzde 3.7'ye çıkan ve bir süre daha yükseleceğini öngördüğü enflasyonun, 2012'de yüzde 2'ye gerilemesini hedefliyor.

   

  Ancak, gıda, metal ve diğer emtia ürünlerinin rekor fiyatları görmesi ve Ortadoğu'daki endişelerin petrol fiyatlarını 100 doların üzerine çıkarması, Banka'yı ekonomideki kırılganlığı bir kenara bırakarak faizleri artırmak zorunda bırakabilir.

   

  Bean İngiltere'de yayımlanan Western Mail ile yaptığı söyleşide, "Bu duruma iç taleple artan enflasyonu düşük tutarak karşılık vermemiz gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

   

  Faiz artışının etkisinin daha geniş çaptaki ekonomik gelişmelere bağlı olacağını belirten Bean, eğer ekonomi hızlı büyüdüğü için faizleri artırılırsa bunun 'güzel' bir artış olacağını fakat petrol fiyatlarına tepki olarak yapılırsa pek de güzel olmayacağını söyledi. Bean buna rağmen, faizleri artırmak zorunda kalabileceklerini de sözlerine ekledi.

   

  Bankanın içinde faiz artırımından yana olan ya da faiz artırmak zorunda kalınabileceğini düşünen üye sayısı artmaya başladı. Ancak BoE Başkanı Mervyn King, enflasyonist baskıların henüz o kadar yoğunlaşmadığını belirterek, hükümetin kemer sıkma politikalarına da destek verdiğini sıkça ifade ediyor.

   

  BOE yaklaşık iki senedir politika faiz oranını yüzde 0.5 ile rekor düşük seviyede tutuyor. Ancak, enflasyon son üç yılın büyük bölümünde hedeflenen yüzde 2'nin üzerinde bulunuyor ve daha da artacak gibi görünüyor.

   

  * Bu yazı Independent'ta, "Oil spike may force rate rise, Bank deputy warns" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı