Gündem Haberleri

  Emri veren emekli oldu soruşturma bitmedi

  Nurettin KURT / ANKARA
  08.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kozmik Oda soruşturmasının şüphelileri emekli olmaya başladı, ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen soruşturmanın akibeti belli olmadı.

  Kozmik Oda soruşturması, Genelkurmay’da çalışan bir albay ile bir yarbayın, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oturduğu Ankara Çukurambar’da 19 Aralık 2009’da gözaltına alınmasıyla başladı. İddiaya göre, subayların birinde Arınç’ın ev adresini gösteren bir kroki vardı ve bu kişi kâğıdı yutmaya çalıştı. Bu olay kamuoyuna Bülent Arınç’a suikast girişimi olarak yansıdı. Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği olayla ilgili soruşturma başlattı. Subayların ev ile işyerlerinde arama yapıldı. Soruşturma kapsamında dönemin Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Kadir Kayan 25 Aralık’ta Özel Harekât Komutanlığı içindeki Seferberlik Tetkik Kurulu’nda arama başlattı. Arama 26 gün sürdü. Soruşturma kapsamında toplam 8 subay gözaltına alındı. Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 subay serbest bırakıldı. Mahkemenin serbest bıraktığı Seferberlik Bölge Başkanı Albay Yusuf A. emekli oldu. Soruşturmanın 1 numaralı şüphelisi olarak görülen Yusuf A. mahkemede şunları söylemişti:
  Albayı izledik
  “Görevli arkadaşlarım yakalandıkları yerde bilgi sızdıran bir arkadaşı takip ediyorlardı. İzlenen kişi bir kurmay albayımızdır. Bu kişiyi 1 yıldır izliyoruz. Bu süre içinde bilgi sızdırmadığından sonuç alamadık. İzleme görevini veren kişi de benim. İzleme görevi konusundaki emri de üst komutanlardan aldım.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı