"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Emre Kınay ve Kadir Çöpdemir

Star bu hafta iki diziye birden başladı. İlki pazartesi akşamı ekrana gelen ve <B>Emre Kınay</B>’ın üç rolde birden gözüktüğü <B>Sen misin Değil misin</B>.

İkincisi ise salı akşamı ilk bölümü yayınlanan Kadir Çöpdemir’in sit-com’u Kızma Birader.

Emre Kınay için, ‘Üç değil 13 rolde gözükse de işi çok zor’ demiştim.

Çünkü pazartesi Star beşinci kanal durumunda. Salı günü de durum farklı değil. Hál böyle olunca oyuncular riski başından alıyorlar.

Emre Kınay’ın dizisi de Kadir Çöpdemir’in dizisi de fena değil.

Ancak ilki 32’inci, diğeri 27’inci oldu...

İlk bölümler için moral bozucu sonuçlar.

Star bu rakamlara bakıp da dizileri kaldırmaya kalkarsa bundan sonra hiçbir diziyi kolay kolay tutturamayacağını ilan etmiş olacak.

Yapacağı tek şey sabretmek... Dördüncü kanal durumundaki Star’da bir dizinin ilk bölümüyle zirveye oynamasını kimse beklemiyor herhalde.

Atv’nin de sabretmesi gereken bir dizisi var: Eylül. İkinci bölümüyle reytinglerde az da olsa yükselmeyi başaran dizi güzel bir hikáye anlatıyor.

Oyuncuları, yönetimi başarılı. Şans verilirse önümüzdeki haftalarda yükselişini sürdürecek gözüküyor.

Nereden nereye...

Aliye’de jenerikte ‘Konuk Oyuncu Parla Şenol’ yazıyor. Oysa siyah-beyaz Türk filmlerinde ‘Çocuk Oyuncu Parla Şenol’ yazardı. Yıllar nasıl akıyor değil mi?..

Programlar farklı konuklar aynı

Cuma akşamları sohbet programları çoğalınca konukların çakışması da kaçınılmaz oldu.

Kavuk hikáyesini bir kenara bırakacak olursak, Şans Kapıyı Kırınca’dan sonra Pardon’la gündemde olan Ferhan Şensoy bu akşam hem Beyaz Show’da (Kanal D, 23.50) hem de Gündem Dışı XL’a (NTV, 22.00) konuk olacak.

Maslak NTV stüdyolarından İkitelli Kanal D stüdyolarına nasıl yetişecek acaba, diye düşünmeyin çünkü Beyaz Show bu akşam bant yayınlanacak.

Son iki filminde ilk kez yönetmenliği deneyen iki isimle çalışan Ferhan Şensoy, haklı olarak Mert Baykal’a ‘baba torpili’ yapıyor.

Tayfun Güneyer’in yönettiği Şans Kapıyı Kırınca için bu kadar programa çıkmayan Şensoy, iş Derya Baykal’ın oğluna gelince filmin gişesi için daha çok çalışıyor.

Bu gece iki talk show’a birden konuk olan bir diğer isim de Ece Gürsel.

Hıncal Uluç’la yaşadığı ilişkiyle gündeme gelen Ece Gürsel, Dr. Stress’de canlı yayında Nedim Saban’ın sorularını yanıtlarken (TV8, 23.30), Beyaz Show’a da Ferhan Şensoy’la birlikte konuk olacak.

N.Geographic’ten daha iyiydi

National Geographic’te tsunami üzerine yayınlanan belgeselden söz etmiştim. Tesadüfe bakın ki TRT’deki Kırılma Noktası’nda da Ramazan Öztürk aynı konuyu ele aldı.

Bugüne kadar Filistin’den Vietnam’a, Himalayalar’a kadar dünyanın pek çok yerinden seslenen Ramazan Öztürk, son bölümde tsunaminin vurduğu Sri Lanka’daydı.

Olay anından görüntüler, Sri Lankalı fotoğrafçıyla yapılan röportajlar, kurtarma çalışmaları, amatör kameralar...

Abarttığımı sanmayın, Öztürk’ün hazırladığı bölüm National Geographic’teki tsunami belgeselinden daha etkileyiciydi.

Ne Köpek’miş ama...

Osman Yağmurdereli’-nin yapımcılığını üstlendiği, Kurtlar Vadisi’nin izinden yürüyen Köpek, orta karar bir ilk bölümle başladı.

Dizinin müziklerinin bile Kurtlar Vadisi’ni çağrıştırdığı Köpek’in ilk bölümünü seyrederken, Tunç Başaran’ın unutulmaz filmi Uçurtmayı Vurmasınlar’ı izliyor sandım.

Kadınlar koğuşunda büyüyen küçük çocuğun, gardiyanları peşinden koşturduğu sahneler ve sünnet olmasını daha önce Uçurtmayı Vurmasınlar’da çok güzel anlatmıştı Tunç Başaran. İdam sahnesi de Hülya Koçyiğit ve Kadir İnanır’ın oynadığı Halit Refiğ’in Karılar Koğuşu’ndan izler taşıyordu.

Bu ara yapımcıların gözde mekanı Sinop Cezaevi oldu. Ferhan Şensoy’un oynadığı Pardon’dan sonra Köpek’e de ev sahipliği yaptı tarihi cezaevi.

Dizinin adı atv ile Yağmurderli’yi karşı karşıya getirmişti daha önce.

Bu konuda ben de atv yönetimi gibi düşünüyorum. Adı Köpek olan bir dizi kafadan itici geliyor insana... Attığım başlık bile yeterince soğuk değil mi?

Gardiyanın ayağını ısırdığı için Köpek lakabını alan delikanlının maceraları anlaşılan o ki ilerleyen bölümlerde çok kanlı ve şiddetli geçecek.

Dizide dikkatimi çeken bir diğer nokta; Erol Keskin dışındaki tüm oyuncuların sakallı ve bıyıklı olması.

Ya bıyıklarından yıllardır vazgeçmeyen dizinin yapımcısı Osman Yağmurdereli bıyığı tekrar moda etmeye karar vermiş ya da dizinin yaratıcı kadrosu böyle bir ‘ağır abi’ dizisinde bıyıksız adam olmaz diye düşünmüş.

Sert abilerin macera dozu önümüzdeki haftalarda Köpek’in nasıl bir iz süreceğini belirleyecek.

Türkiye’de 259 kanal var

Ekranlarda pek çok şeyi eleştiriyoruz ama bu kadar dinamik bu kadar renkli bir televizyon dünyada bulmak zor.

Mesela Kuzey Avrupa ülkelerinde televizyon izlemek tam bir eziyettir, Avusturya gibi ülkelerde de...

Oysa Türkiye’de eğlencelidir, her gün yeni bir şeye gebedir televizyonlar.

Ülkedeki televizyon ve radyo sayısı da bu renkliliği gösteriyor aslında.

Toplam 259 kanalın olduğu Türkiye’de bunların 24’ü ulusal yayın yapıyor.


İşte Türkiye’de yayın yapan televizyon ve radyo sayısı:

Ulusal TV (Bütün ülkede yayın yapan)
24

Bölgesel TV (Birden fazla ilde yayın yapan)
16

Yerel TV (Bir il ya da ilçede yayın yapan)
219

Ulusal radyo
36

Bölgesel radyo
102

Yerel radyo
962
X