Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Emre Berkin de Aksu'nun listesinde

Ocak 2010'da düzenlenecek Beşiktaş Kulübü Olağan Genel Kurulu'nda Başkan adayı olan Avukat Doktor Murat Aksu, seçim sürecine girilmesiyle Yönetim Kurulu'nun yeni isimlerini açıklamaya devam ediyor.

İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME

Murat Aksu'nun listesinde yer alan son isim; dünyada çok uluslu şirketlerde en üst kademeye yükselmiş ilk Türk profesyonel olarak da tanınan Emre Berkin oldu.

Murat Aksu'nun Yönetim Kurulu Listesinde daha önce açıklanan isimler Cumhurbaşkanlığı eski baş danışmanı ve RTÜK Kurucu Başkanı Ali Baransel, Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan ve Bağfaş Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gençer olmuştu.

Murat Aksu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dedi:

"Beşiktaş Kulubünün büyük itibarının ve saygınlığının gölgesine sığınarak sosyal statülerini güçlendirmeye amaçlayanlarla değil, toplum içinde kabul görmüş, birikim ve donanımlarıyla kulübe ivme katacak bir kadroyla yönetime talip oluyoruz.

Beşiktaş için önemle üzerinde durduğumuz konu, Yönetim Kurulu Üyelerimizin iş hayatında elde ettikleri kişisel başarıları ve birikimlerinin ön planda olmasıdır. Beşiktaşı dünya standartlarına taşıyacak olanların, yine dünya standartları ile rekabet etmiş ve bu standartlara erişmiş yöneticiler olacağına inanıyorum.

Yönetim olarak önemle üzerinde durduğumuz bir başka konu ise profesyonellik ve kurumsal yapı. Beşiktaşın büyük hedefleri doğrultusunda kurumsallaşmış bir yapıya kavuşması için profesyonel ve yenilikçi bir futbol kulubü yönetimi oluşturuyoruz.

Beşiktaş markası Türkiye'de de, dünyada da hak etmediği bir konumdadır. Milyonlarca taraftarı ile Türkiye'nin en önemli markalarından biri olan Beşiktaş'ın dünya çapında pazarlanması çok önemlidir.

Sayın Emre Berkin'in bu sürece katkısının çok büyük olacağına inanıyorum.

Emre Berkin, dünyanın en büyük iş adamlarından biri olan Bill Gates'in en önemli yöneticilerinden biri olmuş, 2000'li yillarin ortasina kadar cokuluslu dev sirketlerde en ust kademeye yükselmis ilk Türk olarak da, Türk profesyonel hayatının tarihine geçmiştir.

Ayrıca hepimiz Emre Berkin'in, eğitimi geliştirme ve imkanı olmayan kitlelere yardım konusunda birçok sosyal içerikli projeye katkıda bulunduğunu, Türk gençlerine Microsoft'ta açmış olduğu gelişme yolunu gıpta ile hatırlıyoruz.

Sayın Emre Berkin'e ekibimize katılımı ve katkıları için çok teşekkür ediyorum."

Emre Berkin ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Toplumda bilgi ve birikimleri ile kendilerini kanıtlamış böyle bir kadro içersinde görev almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bende kendi alanımdaki birikimlerimi ve deneyimlerimi gönülden tutkuyla bağlı olduğum Beşiktaşımıza aktarmek için üstün bir çaba göstereceğim.

Oğluma gurur duyacagi iyi bir Beşiktaş mirası bırakmak benim için büyük önem taşımaktadır.Beşiktaş markası Türkiye'de de, dünyada da hak etmediği bir konumdadır. Milyonlarca taraftarı ile Türkiye'nin en önemli markalarından biri olan Beşiktaş'ın dünya çapında pazarlanması çok önemlidir. Sayın Başkan'a güveni ve desteği için çok teşekkür ediyorum"

EMRE BERKİN KİMDİR?

1961 yılında Ankara'da doğan Emre Berkin 1982 yılında Orta Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmasının ardından 1984'te yüksek lisans eğitimini Şikago DePaul Üniversite'nde tamamladı.

1993 yılında Microsoft'a geçmeden önce 10 yıl süresince Digital Equipment Corporation'da çalışan Berkin bu görevin 6 yılını Amerika Birleşik Devletleri'nde firmanın satış, danışmanlık, servis ve destek gibi çeşitli departmanlarında çalışarak geçirdi.

Emre Berkin, 1993 yılında Microsoft'a şirketin Türkiye operasyonunu kurmak üzere katıldı. Microsoft Türkiye kurucu Genel Müdürü olarak, Türkiye Ofisi'ni Microsoft'un dünyada en hızlı büyüyen ofislerinden biri yaptı.

2006 yılına kadar Microsoft Avrupa Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Microsoft'un Orta Doğu ve Afrika (MEA) Bölgesi Başkanlığı görevlerini yürüten Berkin bu süre boyunca 79 ülkenin sorumluluğunu üstlendi.

Berkin, Microsoft'un Orta Doğu ve Afrika'daki faaliyetlerinin büyümesine ve genişlemesine kattığı ivmeyle tanınıyor. Emre Berkin ve ekibi görev dönemleri boyunca, hükümetlerin, vatandaşların ve iş dünyasının bilgi teknolojileri devriminden yararlanmasını sağlamak amacıyla önde gelen ülke liderleri, endüstri ortakları ve müşterilerle yakın bir işbirliği içinde çalışmıştır.

Berkin'in önderliğinde Microsoft, bölgede tercih edilen bir numaralı kurumsal iş ortağı olarak görülmenin yanı sıra, yazılım geliştirme ve IT alanındaki büyümede de itici güç olarak algılanmaya başlandı. Emre Berkin, Microsoft'un bölgede yıllardır sürdürdüğü, eğitimi geliştirme ve imkanı olmayan kitlelere yardım konusunda birçok katkıda bulunduğu sosyal sorumluluk projelerini bizzat yürütmüştür.

Microsoft Türkiye'yi büyüme hedeflerine ulaştıran ve başarılı çalışmalarını sınırlamızın ötesine taşıyarak bölgedeki diğer ülkelerde de sürdüren Emre Berkin Türk profesyonel yöneticiliğini bir dünya devine kabul ettirmesi ile 2005 yılında profesyonel yöneticilik dalında "TÜRK LİDER" seçilmiştir.

Halen şirket yönetimi, iş geliştirme, uluslararası açılım ve yatırımlar konularında bağımsız danışmanlık yapan Emre Berkin, 2007 yılında, Türkiye Bilişim sektörünün gelişimine yaptığı önemli katkılar nedeniyle, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve TBD (Türkiye Bilişim Derneği) tarafından verilen "Yaşam Boyu Hizmet" ödülünün sahibi oldu.

Emre Berkin sürdürdüğü çeşitli danışmanlık hizmetleri ve projelerin yanısıra Birleşik Arab Emirlikleri ve İngiltere, ülkemizde de Doğuş Grubu ve Anadolu Endüstri Grubu bünyesindeki şirketlerde yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

 


İlişkili Haberler