Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Emniyetten 'Liste' açıklaması

  İSTANBUL - DHA
  15.09.2012 - 17:23 | Son Güncelleme:

  Sultangazi’deki Gazi Polis Merkezi'ne düzenlenen canlı bombalı saldırının ardından ortaya çıkan 9 kişilik listesiyle ilgili tartışmalar yaşanmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden o listeyle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

  Açıklamada şöyle denildi:

  “Son günlerde basında (9) şahsın fotoğrafını yayınlayarak terör örgütü adına canlı bomba eylemi gerçekleştirecekleri yönünde ifadeler kullanılmıştır. İstihbarat birimlerinin intikal eden bilgiler doğrultusunda, terör örgütü adına silahlı eylem yapacakları bildirilen şahıslarla ilgili, herhangi bir müessif olayın yaşanmaması için emniyet birimlerimize tamimler yapılmıştır. Terör örgütleri bile, muhakeme yetisi zaafa uğramış canlı bomba eylemcisi bulmada zorlanırken, emniyet müdürlüğümüzün (9) kişilik 'canlı bomba' tanımlamasında bulunması mümkün değildir. Yapılan bilgilendirmeler sonrasında farkındalığı artırılan ekiplerimiz, terör örgütünün ikişer kişilik (4) ayrı eylem timini, üzerlerinde bulunan silah ve mühimmatlarıyla birlikte çeşitli tarihlerde ele geçirilmiştir"

  SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU

  "Tespitlerin birinde; Fatih ilçesinde bir işyerine bomba konulması ve Gaziosmanpaşa İlçesinde polis memuru Zekeriye Yurdakul’un şehit edilmesi eylemini gerçekleştirdikleri anlaşılan Sultan Işıklı ve Hasan Selim Gönen isimli örgüt mensuplarına ait fotoğraflar tüm yaya ve motorize ekiplerimizce paylaşılmıştır. Sultan I’nın annesi, “Kendisine ait olmayan bilgiyle" kızının silahlı eylemci olmadığını belirterek adli makamlara suç duyurusunda bulunmuştur. Fotoğrafları paylaşılan 2 eylemci, eşkal değiştirerek (erkek şahıs çift pantolon giymiş halde ve çantasında perukla, bayan şahbın saçı boyalı ve yedek kıyafetle) ye bir eylem hazırlığındayken, Gaziosmanpaşa ilçesinde kendisini fark eden ekibimizle silahlı çatışmaya girmeleri neticesinde 2 tabanca, çok sayıda fişek ve sahte kimliklerle birlikte yaralı olarak yakalanmışlardır.

  Yaralı yakalanan örgüt mensupları, ekibimiz marifetiyle ivedilikle hastaneye intikal ettirilmiş, yaşam haklarının korunmasına azami özen gösterilmiştir. Erkek eylemci kaldırıldığı hastanede ölmüş, diğeri adalete teslim edilmiştir. Kanlı terör örgütü, ölüme gönderdiği çocuğun annesine dahi yalan söyleyerek, kamuoyunu yanıltıcı beyanlar vermesini sağlamaktaki amacın, her zaman yaptığı gibi masum görünme isteği ve halkımızın polise olan güvenini sarsmaya matuf olduğu aşikardır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamadaki özverili çalışmalarımıza hukuk kuralları içerisinde kalarak devam edeceğimizin bilinmesi, kamuoyuna saygıyla duyurulur"

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı