Gündem Haberleri

  Emniyet'te 3G uygulamaları

  A.A
  05.08.2009 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Son günlerde tüm Türkiye'yi saran 3. Nesil Cep Telefonu Haberleşme Sistemi'nin (3G) faydalarından emniyet birimlerinin de yararlanabileceği belirtildi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bazı noktalarda sistem kullanılmaya başlanırken, Adana Emniyet Müdürlüğünce Turkcell 3G uygulamaları ve faydaları konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  İl Emniyet Müdürü Salih Kesmez ile yardımcıları, şube müdürleri, polis merkez amirlerinin katıldığı Fatih Polis Lokalindeki toplantıda, Turkcell Kurumsal Müşteriler Saha Satış Yönetimi Güney Anadolu Bölgesi Grup Bölge Müdürü Mehmet Levent Meriç ve Kurumsal Hizmetler İş Geliştirme Uzmanı Ertaç Işık bilgi verdi.

  Işık, 2,5G döneminde EDGE sistemiyle 700 megabayt DivX kalitesindeki bir filmin 65 saatte indirilebildiğini, bu sürede bir kişinin KKTC'ye gidip sinemada izleyip Türkiye'ye dönebileceğini belirtti.

  Yeni nesil haberleşme sistemiyle saniyede 7.2 megabit hız ile aynı filmin 13 dakikada indirilebileceğini anlatan Işık, 3G ile ayrıca toplu video görüşmeleri, görüntülü çağrı merkezi, ofis bağlantısı, uzaktan PC erişimi, saha otomasyon çözümlerinin gerçekleştirilebileceğini ve güvenlik açısından kullanılabileceğini söyledi.
  Işık, sistemin özellikle güvenlik açısından önemli kolaylıklar ve özellikle de sağladığı hız dolayısıyla hizmetlerin sunumu daha kısa sürede gerçekleştirilebileceğine dikkati çekti.

  Meriç de İstanbul ve Kayseri'de pilot olarak uygulama başlattıklarını, ekiplere verilen mobil istasyonlar ile daha önce telsizle 6-7 dakikayı bulan sürelerde gerçekleşen Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasının 4 saniyede yapılacağına dikkati çekti.

  Sistemin ayrıca, görüntülü ihbar hattı kurulmasında da kullanılabileceğini ifade eden Meriç, şunları kaydetti:
  “Bu sistemle olay yerine ulaşan ekip, önemli bir olaysa ilk görüntüleri birkaç saniyede merkeze veya istenilen birime aktarabilir. Olayın çözümlenmesi veya ekiplerin sevki ya da durumun ciddiyeti konusunda anında bilgi verebilir. Ayrıca sistem ekiplerin yerinin belirlenmesi ve iletişim sağlanmasında rol alacaktır. Sistem oldukça güvenli. Zaten EGM'ye özel bir kanal tahsis ediliyor. Bu kanal üzerinden frekanslar işliyor. Müdürlüğün izin vermediği kişiler bu kanala giremez ve bilgilere erişemez.”

  Emniyet Müdürü Kesmez ise teknolojiyi en iyi kullanan teşkilatın emniyet olduğunu vurguladı.
  Teknolojinin kullanımını en üst düzeyde tutulmasının çabasında olduklarını ifade eden Kesmez, “Helikopterle görüntülüme uygulamasıyla buna başladık. Havadaki görüntüyü anında yere aktaran bir sisteme sahibiz. 3 büyük ilde olan bu sistemi ilk kullanan biz olduk. Bundan sonra da teknolojinin her türlü faydalarından yararlanacağız” dedi.

  Kesmez, 3G'nin hayatı kolaylaştıran bir teknoloji olmasının yanı sıra polis teşkilatının işleyişini de hızlandıracağını vurguladı.
  Hizmette sınır olmadığını ifade eden Kesmez, “3G'yi de en iyi şekilde teşkilatımıza uyarlayacağız” dedi.
  Meriç ve Işık, daha sonra katılımcıların sistemle ilgili sorularını yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı