ANKARA HABERLERİ

Emniyetin ‘hassas burunları’

Ertuğrul SUBAŞI-Sertaç BULUR/AA
08 Nisan 2016 - 15:12Son Güncelleme : 08 Nisan 2016 - 15:18

Yaşanan terör olaylarının ardından görev yükleri artan polislere hassas bölgelerde en büyük yardımı eğitimli köpekler veriyor. Ankara'daki Köpek Eğitim Merkezi'nde eğitmenleriyle zorlu bir eğitime alınan köpekler, ancak eğitim sonundaki sınavdan başarıyla geçerse göreve başlıyor.

Ertuğrul SUBAŞI-Sertaç BULUR/AA

Emniyetin hassas burunları olan köpekler, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Gölbaşı'ndaki Köpek Eğitim Merkezi'nde (KEM) eğitiliyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Programı ve Türk Polis Teşkilatı’nı Güçlendirme Vakfı katkılarıyla 1997'de kurulan Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteriyor. Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitimler, sadece Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaç duyduğu branşlarla sınırlı kalmıyor, ulusal ve uluslararası birçok kurum ve ülke için de eğitim desteği veriliyor. Eğitimde daha çok Alman çoban köpeği, Belçika çoban köpeği, Hollanda çoban köpeği, golden retriver, labrador retriver, cocker spaniel cinsleri tercih ediliyor. 

Emniyetin ‘hassas burunları’

1.5 YAŞ KRİTERİ VAR

İstenilen bir cins olsa da bunların hepsi polis köpeği olamıyor. Eğitime girecek köpeklerin, sağlıklı, sosyal, özgüvenli, avlanma güdüsü yüksek, her türlü açık ve kapalı alanda çalışılabilecek türde olması gerekiyor. Köpekler birim içinde üretilebildiği gibi dışarıdan da hibe yoluyla alınabiliyor. Ancak dışarıdan alınan köpeklerin en fazla 1.5 yaşında olması ve hassas araştırmalar sonrası belirlenen kriterleri de taşıması bekleniyor.

İKİ YILDA BİR SINAV

Temel eğitimini tamamlayan ve bir yaşına gelen köpekler, 10 branşta 12 haftadan 6 aya kadar değişen zamanla eğitime alınıyor. Köpekler, görevlerini yerine getirirken aslında oyun oynuyor. Branş eğitimlerini tamamlayan köpekler, eğitmenleriyle atandıkları ile tayin oluyor ve göreve başlıyor. Görev yerlerinde takip edilen köpekler ve eğitmenleri, 2 yılda bir yeterlilik sınavına tabi tutuluyor.

Emniyetin ‘hassas burunları’

SINAVI GEÇEMEYENE SON BİR ŞANS

Birim içinde doğan cins köpeklerin temel eğitimleri 45 günlük olduktan, yani anne sütünden kesildikten sonra başlıyor. İlk 3 aya kadar sosyalleşme, 6'ncı aya kadar engelleri aşma, 12'nci aya kadar arama bulma ve tepki eğitimleri veriliyor. Eğitimi tamamlanmış ve görev bekleyen her köpek, ne olursa olsun her gün en az 45 dakika eğitmeniyle bir araya geliyor ve eğitim yaptırılarak bilgileri tazeleniyor.
Köpeklerin branş eğitimleri ise bir yaşından itibaren başlıyor. Köpeklerin branş eğitimine girmesi için 1 yaşına kadar her 3 ayda bir yapılan sınavlardan geçmeleri gerekiyor. Sınavı geçemeyen köpeklere bir şans daha veriliyor ve köpek bir önceki aşamaya döndürülüyor. Köpek yine başarılı olamazsa görevden düşürülüyor. Bu köpekler, isteyen olursa üçüncü şahıslara hibe yoluyla verilebiliyor.
Öte yandan yaklaşık 10 yıl çalışabilen polis köpekleri, görev esnasında başlarına bir şey gelirse ya da yaşlarını doldururlarsa görevden düşülüyor. Görevden düşen köpekler, isterlerse eğitmenlerine, yoksa üçüncü şahıslara hibe edilebiliyor.

EĞİTMENLERİ DE ÖZEL SEÇİLİYOR

Köpeklerin eğitmenleri ise gönüllülük esasına göre seçiliyor. Ancak her gönüllü memur eğitmen olamıyor.
Gönüllü memurlar mülakata tabi tutuluyor. Yeterlilik gösteren memurlar, köpek eğitmeni oluyor.
Eğitmenler, köpekleri branş eğitimiyle alıyor ve neredeyse köpeklerin tüm hayatları boyunca onlarla birlikte çalışıyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Emniyetin ‘hassas burunları’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Emniyetin ‘hassas burunları’ haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı