Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Emniyet Sözcüsü: Yeşil hayatta

  ANKA
  17 Şubat 2006 - 10:39Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 22:45

  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, Susurluk skandalına adı karışan "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığını açıkladı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Basın Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalışkan, İstanbul’da bir operasyon sırasında "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım’ın "kıl payı" elden kaçırıldığına ilişkin bir soruya, "Bu haberler tamamen asılsızdır" dedi. 

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın, Yeşil’in öldüğüne ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çalışkan, Cerrah’ın bugün açıklama yapacağını belirterek, "Bizim kayıtlarımızda, devletin arşivlerinde şahsın öldüğüne dair bir bilgi ve belge yoktur" dedi. Bir gazetecinin, "Bu ’Yeşil’ yaşıyor anlamına mı geliyor" şeklindeki sorusuna Çalışkan, "Evet. Yeşil bize göre yaşıyor, size göre nasıl?" dedi. Çalışkan, "Yeşil"in her yerde arandığını da sözlerine ekledi.

  İsmail Çalışkan, dün Türkiye’ye gelen Hamas Lideri Halid Meşal’ın ziyareti hatırlatılarak "Hamas’ın niteliği nedir?" şeklindeki bir soru üzerine, konunun Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili olmadığını söyledi.

  VALİ GÜLER: YAŞAYIP YAŞAMADIĞINA DAİR BİLGİ YOK

  İstanbul Valisi Muammer Güler, ”Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım'ın yaşayıp yaşamadığına ilişkin bir bulgu bulunmadığını, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nün yaptığı operasyon sırasında kendisiyle ilgili bir bilgiye de ulaşılamadığını bildirdi.

  Vali Güler, 2-15 Şubat 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen asayiş operasyonlarına ilişkin Emniyet Müdürlüğü'nün Gayrettepe'deki yerleşkesinde yapılan açıklamaya, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte katıldı.

  İstanbul Valisi Güler, burada gazetecilerin “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım'a ilişkin sorularını da yanıtladı.

  Bazı gazetelerde “Mahmut Yıldırım'ın polisin elinden kaçtığına” ilişkin haberler çıktığını, ancak bu haberlerin kaynağının kendileri olmadığını ifade eden Güler, “Yeşil'in yaşayıp yaşamadığına ilişkin bir bulgu bulunmamaktadır. Yaşayıp yaşamadığını biz de bilmiyoruz. Kamuoyunda öldüğü bilinen 'Yeşil'in son 10 yıldır yaşadığına dair bir bilgi yok” dedi.

  Vali Güler, bir başka soru üzerine de, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü ve oğlu Murat Yıldırım'ın da gözaltına alındığı operasyonda, teknik takip ya da yürütülen çalışma sonucu Mahmut Yıldırım ile ilgili bir bilgiye ulaşılamadığını sözlerine ekledi.

  YEŞİL'İN OĞLU MURAT YILDIRIM TUTUKLANDI

  İstanbul ve bazı illerde düzenlenen çete operasyonunda gözaltına alınan 15 kişiden, Murat Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 8'i tutuklandı.

  Savcılık sorgularının ardından nöbetçi İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Murat Yıldırım, Resul Kaya, Hasan Şentekin, Şemsettin Parılday, Ekrem Er, Kerem Amal, Maşuk Özger ve Serdar Kılıç tutuklandı.

  Bu arada avukatların, müvekkillerinin, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Bayrampaşa Cezaevi'ne değil, Kartal Cezaevi'ne gönderilmesi yönündeki talepleri kabul edildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen 15 kişiden 7'si, savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı