Gündem Haberleri

  Emniyet Müdürü İHD'nin misafiri

  Soner GÜREL/ANKARA
  05.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de ilk kez bir emniyet müdürü İnsan Hakları Derneği'ni ziyaret etti. Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, İHD ve Mazlum-Der'in Batman şubelerini ziyaret ederek, genç kızların intiharları ve insan hakları ihlalleriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

  Ziyareti değerlendiren İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Nejat Taştan, ’’Batman'da bir ilk gerçekleşti. Türkiye açısından biz bu ziyaretten sadece memnun oluruz" dedi.

  TALEP MÜDÜRDEN

  Görüşme talebi Emniyet Müdürü Arif Öksüz'den geldi. 18 Mayıs 2005 tarihinde Batman İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Öksüz, öncelikle sivil toplum örgütleri ile ilişki kurarak, kentin asayiş sorunlarının çözümünde onların da desteğini almak için girişimde bulundu. Önce Eğitim-Sen Batman Şubesi'ni ziyaret eden Öksüz ve beraberindeki polis şefleri, 1 Şubat 2006 tarihinde de Mazlum-Der'e gitti. Dernek Başkanı Mehmet Şat'la görüşen Öksüz, bu görüşme sırasında ’’Kapımızda Emniyet yazıyorsa da, vicdanımızda umut yazıyor. İnsan haklarını savunmak hepimizin görevidir" diye konuştu.

  DİYALOGLA ÇÖZELİM


  Daha sonra İHD Batman Şubesi'ne giden Öksüz, burada da Başkan Saadet Becerikli ile görüştü. Becerikli, Öksüz ile görüşmeyi Hürriyet'e şöyle anlattı: ’’Emniyet müdürüne bu ziyaretin genel bir barışa vesile olacağını söyledim. İlk defa bir emniyet müdürü Batman'da sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyor. Müdür Bey, 'Emniyette kötü bir uygulama var mı?' diye sordu. Keyfi gözaltılar, soruşturmalar devam ediyor. Ancak işkence iddiaları sıfıra indi. Emniyet Müdürüne 'iyi şeyler yaptığınız zaman karalamayacağız ama yanlış yapıldığı zaman mutlaka dile getireceğiz' dedim. Polisin iyi uygulamalarını takdir edeceğiz."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı