ANKARA HABERLERİ

Emniyet kemeri takmıyoruz

Hürriyet Haber
12.08.2014 - 01:07Son Güncelleme :

Emniyet kemeri kullanımına ilişkin ülke genelinde yapılan anketten, ürkütücü sonuçlar çıktı. Sonuçlara göre sürücülerin yüzde 71’i her zaman emniyet kemeri takmıyor. Katılımcıların yüzde 85’i, emniyet kemeri takmayanlara yönelik cezaların artırılmasını destekliyor.

Hürriyet Haber

Emniyet kemeri kullanımıyla ilgili Türkiye’de yapılan ‘Yol güvenliği’ anketinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Uluslararası kamuoyu araştırma şirketi Quirk Global Strategies’in anketine göre Türkiye’de sürücülerin yüzde 71’i her zaman emniyet kemeri takmazken, sürekli emniyet kemeri takanlar ve takmayan sürücüler de cezaların arttırılmasını destekleyerek, yüksek para cezalarının caydırıcı olacağına inanıyor. 29 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’de Küresel Yol Güvenliği Projesi kapsamında, rastgele seçilmiş 800 yetişkinle bir anket çalışması yapıldı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı anket çalışmasına göre ankete katılanların tümüne göre daha iyi yaptırım, daha az kaza ve trafik kurallarına daha fazla uyulacağı anlamına geliyor.

PARA CEZASINI DESTEKLİYORLAR

Ankette, vatandaşların büyük çoğunluğu, mevcut emniyet kemeri kanununun tüm araçları ve otobüsleri kapsayacak şekilde güçlendirilmesini istiyor ve emniyet kemeri takma zorunluluğu ile ilgili kanunda yer alan istisnaların sona erdirilmesini destekliyor. Halk ayrıca, emniyet kemeri takmayanlara veya araç çocuk koltuğu kullanmayanlara verilen cezaların arttırılmasını şiddetle destekliyor. Ankete katılanlara emniyet kemerini hangi sıklıkta taktıkları sorulurken, katılımcıların yüzde 71’i her zaman takmadıklarını, yüzde 29’u her zaman taktığını belirtiyor.
Katılımcıların yüzde 85’i emniyet kemeri takmayan sürücülere ve yolculara kesilen cezaların 166 TL’ye çıkartılmasını desteklerken, üçte ikisi de daha yüksek cezaların emniyet kemeri takılmasını teşvik edeceğini söylüyor, böylece kazalarda yaralanmalar ve ölümlerin azalacağı fikrini taşıyor. Katılımcıların yüzde 78’i aynı şekilde araçlarda çocuk koltuğu kullanmamanın cezasının 250 TL’ye çıkartılmasını destekliyor. Neredeyse 10 kişiden 7’si, cezaların çocuk koltuğu kullanılma oranını arttıracağı görüşünü taşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Emniyet kemeri takmıyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2014 tarihinde saat 01 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Emniyet kemeri takmıyoruz haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı