Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Emniyet kemeri

  Hürriyet Haber
  02 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mayıs 2000 - 00:01

  EMNİYET kemerinin, trafik kazalarında meydana gelebilecek ölüm ve yaralanmaları, küçümsenmeyecek oranda azalttığı biliniyor. Bir araç kaza yaptığında, içindeki sürücü ve yolcular, emniyet kemerinin boşluğu kadar ileriye hareket eder.

  Emniyet kemeri, tam bu noktada devreye girer ve kişileri oturduğu koltukta tutar. Baş ve göğüs kısımlarının araç içine vurmasını önler. Kazalarda araçtan fırlamayı önlemek amacıyla, uzun seyahatlerde, kapılar mutlaka kilitlenmelidir.

  PARA CEZASI

  Bir araç 90 km/s hızla giderken, sabit bir cisme çarpası halinde, 70 kilogram ağırlığındaki birinin, ortaya çıkan kinetik enerji nedeniyle, ağırlığı 300 kilogramın üzerine çıkar.

  Otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtlarının ön ve arkasında, minibüslerde de, sürücü ile yanında bulunan koltukta oturanların emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmiştir.

  Motorsiklet sürücüleri de, herhangi bir darbe ve düşme anında zarar görmemeleri ya da yaralanmamalarını için, koruma başlığı ve koruma gözlüğü kullanmak zorundadır.

  Bu kurallara uymayanlara, Karayolları Trafik Kanunu'nun 78/1A maddesi uyarınca, 8.5 milyon lira para cezası uygulanır.

  Konuk Yazar

  Veli Karahan

  4. Sınıf Emniyet Müdürü Trafik Denetleme Şube Müdürü

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı