Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Emniyet de Ordu Emniyet Müdürü'nü eleştirdi

  ANKARA(ANKA)
  04 Ağustos 2006 - 13:16Son Güncelleme : 04 Ağustos 2006 - 13:46

  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalışkan, Yasin El Kadı'nın Türkiye'ye girişi konusundaki bir soruya, konuyu araştırdığını belirterek El Kadı'nın en son 2001 Ağustosu'nda Türkiye'den çıkış yaptığını, bir daha giriş yaptığına ilişkin bir bilginin bulunmadığını söyledi. Çalışkan, Noterlik işlemleri yaptırdığına ilişkin bilgileri ise Noter Yasası uyarınca Adalet Bakanlığı'na ilettiklerini söyledi.

  ORDU EMNİYET MÜDÜRÜNE ELEŞTİRİ

  Ordu'da yapılan miting sırasında bir milletvekilinin Emniyet Müdürü Güler'i arayarak gösteriyi dağıtmasını istemesi ve sonrasında Güler'in görevden alınmasına ilişkin bir soruya Çalışkan, "Demokratik toplumlarda herkesin gösteri ve yürüyüş yapmak hakkına sahiptir. Ordu'da miting yapılmıştır, karayolu 10 saat boyunca trafiğe kapatıldı. Vatandaş mağdur oldu, Emniyet ve Mülkiye müfettişleri görevlendirilerek konu soruşturuluyor" yanıtını verdi.

  Çalışkan, Emniyet Müdürü'nün siyasi baskı ile görevden alınıp alınmadığı ve bunun diğer teşkilat mensupları üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağı yönündeki soruyi ise "Konu inceleniyor, Polis Teşklatı kanunlar çerçevesinde hareket eder, zor kullanma, gösteriyi dağıtma yetkisi var. Durum hiçkimseyi etkilemez. Vali'nin talimatıyla görevini yerine getirir" karşılığını verdi.

  ASKERİ TUTUKLAMAYIN GENELGESİ

  Çalışkan, Ordu Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir başkomiserin İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan "Suça karışan askeri personelin polis tarafından en yakın askeri makama veya inzibat karakoluna davet edilmesi" genelgesinin iptali için Ordu İdare Mahkemesi'ne başvurmasının hatırlatılmasına, "Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu hükümleri bellidir. Bu genelge de o kanunlara göre düzenlenmiş bir genelgedir" dedi. Çalışkan, dava hakkında bir bilgisi olmadığını da söyledi.

  SMS'LER HAKKINDA BİLGİ YOK

  İsmail Çalışkan, YAŞ toplantısı öncesi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında kendilerine "Genç Subaylar" diyen bir grup tarafından gönderilen SMS'ler hakkındaki bir soruya ise "O konuda bana iletilen bir bilgi yok, bana öyle bir konu iletilmedi" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı