ANKARA HABERLERİ

Emniyet altı ayda 600 kilo fark attı

Deniz GÜREL
10 Ocak 2011 - 00:00 Son Güncelleme : 09 Ocak 2011 - 20:28

Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Başkent’te geride kalan altı ayını değerlendirdi. Uyuşturucuyla mücadele ve MOBESE uygulaması konusunda önemli mesajlar verdi.

Deniz GÜREL

ANKARA İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya geride bıraktığı yarım yılı Ankara Hürriyet’e değerlendirdi. Çatalkaya, “Uyuşturucu İnsanlık suçudur” anlayışıyla 6 aylık 70 kilogram olan uyuşturucu madde yakalama miktarını 670 kilograma çıkardıklarını söyledi. “MOBESE konusunda tenkitlerden faydalanıyoruz” diyerek, “ortak akıl” vurgusunda bulundu. Ankara polisinin uyuşturucuyla mücadelede, Polis Akademilerinde ders olarak okutulabilecek operasyonlar düzenlediğini belirten Çatalkaya şöyle konuştu:

“22 Temmuz’da göreve başladık. Ankara’nın Başkent oluşundan ötürü ayrı bir sorumluluğu var. Kentin yüzde 92’si polis sorumluluk noktasında. 4 milyon 600 bin civarında da nüfusun barındığı bir şehir. Şehrin nüfusunun kalabalık oluşu, yapısı, yabancı temsilcilerin burada oluşu buradaki asayiş hizmetlerinin daha hassas olduğunu gördük. Asayiş ve huzuru nasıl temin eder kalıcı hale getiririz dedik. O planlamayı uyguluyoruz. Devam ettiriyoruz. Asayiş, kaçakçılık, uyuşturucu ya da terör olaylarını birbirinin önüne koymak mümkün değil. Yeterli personelimiz var.

70’den 670’e çıktı

Uyuşturucu konusunun bir insanlık suçu olduğunu düşünüyorum. Özellikle gençlerimizi bu illete alıştırarak geleceğimiz olan gençlerin hayatlarını karartman uyuşturucunun üzerine gitmeye devam edeceğiz. Özellikle satıldığı bölgeler geçmişten bu tarafa gelen bölgelerdir. Bu bölgelere karşı çalışma başlattık. 6?7 aylık periyotlarda yakalanan uyuşturucu miktarı 70 kilo civarındayken, son altı ayda 670 kilonun üzerine çıktı. Özellikle satıcılarla ilgili projeli çalışmalarımız var. Arkadaşlarımızın bu çalışmaları polis akademilerinde ders olarak okutulabilecek yöntemler barındırıyor. Klasik yöntemlerin duşunda operasyonlar düzenliyoruz. Girilmesi sıkıntılı olan, girilmez olarak görülen bölgelere her an devletin polisi girmiştir. Aramalar, taramalar yapılmıştır. Bu bölgelerden güzel dönüşümler alıyoruz. Bir vatandaştan gelen teşekkür e-postasındaki, ‘Devleti gördük’ ibaresi yaptığımız çalışmalardaki başarının göstergesidir.

Son dönemde Altındağ’daki Hıdırlıktepe ve Ulubey’de geçtiğimiz günlerde operasyonlar yaptık. Buralardaki insanımızın tamamı bu tip işlere bulaşan insanlar değil. Gecekondunun oluşu nedeniyle suç örgütlenmesi var, diğer vatandaşlarımızı tenzih ediyorum. Onların güvenliği açısından da, onları rahatsız eden suç örgütlerinin o bölgeden ayıklanması için çalışmalarımız var.

Yanlış algılama

Başkent’te son ayların en çok konuşulan konularından MOBESE’yle ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Çatalkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“MOBESE yanlış değerlendiriliyor. Anlatamadığımız şey MOBESE’nin bir bütün olduğu. Sistem 7-8 bileşenden oluşuyor. Bir tanesi güvenlik kameraları, genel durumu sürekli gözleyen kaydeden kameralar. Bir diğer araç plaka algılama sistemi. Giren araçların plakalarını kaydederek suça karışan araçlar var ise onları derhal bizlere ulaştıran bölümü. Bir bileşen de hız ve ışık kontrolü yapıyor. Ne yazık ki bir tek trafik bileşeni gündeme geliyor. Eleştiriler oluyor ve biz bunları dikkate alıyoruz. Bu eleştirilerden çok faydalandık, teşekkür ediyorum. Mesela bize iletilen, ‘Arkadan ambulans geldiği takdirde kırmızı ışık ihlalinde ceza yazılacak mı?’ sorusu gündeme gelmişti. Bu sorudan sonra biz de sistemimize altı saniyelik video görüntüsü ekledik. Kırmızı ışık ihlali yapan araçlar değerlendirilirken, arkadaşlarımız üç saniye öncesine ve sonrasına bakıyor. Kırmızı ışık ihlali yapan bir araçtan sonra eğer geçiş üstünlüğüne haiz bir araç geçiyorsa arkadaşlarımız işlem yapmıyor.

Hız limitlerinde yetki bizde değil

ŞEHİR içinde yasal zorunluluk 50 kilometre. Biz bunu UKOME kararıyla 20 puan daha arttırarak saatte 70 kilometre hıza çıkardık. Yüzde 10 da opsiyonunu eklediğimizde saatte 77 kilometre hız oluyor. Şehir içinde bazı caddelerde bunu uyguluyoruz. Ancak okulların olduğu yerlerde 50 kilometre sınırı var ve bunu arttırmak mümkün değil. O yavrularımızın güven içinde okula gidip gelmeleri için bu sınır değiştirilmemeli. Bunun dışında şehir içindeki bölünmüş yollarda zaman zaman hız sınırının düşük olduğu yönünde vatandaşımızın tenkidi oluyor. Bu tamamen yasal zorunluluktur. Bizim yetkimiz dahilinde düzenleme yapabilmemiz mümkün değil,tamamen kanuni konular. Bizler de bazı önerileri ilgiliklilere bildiriyoruz.

Polisin halk günü

“SUÇLA mücadelenin yanı sıra önleyici hizmetler konusunda da çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Öncelikle son yıllardaki güvenlik konseptimiz suçu oluşturan nedenleri ortadan kaldırıp, tedbirler almak yönünde. Vatandaş odaklı toplum destekli polis hizmetlerinin geldiğimizde sayısı yetersizdi. Bu sayıyı 30’dan yüzün üzerinde rakama çıkardık ve bu arkadaşlarımızı tüm ilçelere paylaştırdık. Sorumlu olduğu bölgedeki muhtarla, sivil toplum örgütleriyle, esnafıyla kısa o bölgenin insanıyla bir araya gelen polisimiz o bölgedeki güvenliği kalıcı olması noktasında bölge insanıyla “ortak akıl” üretiyor.“

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Emniyet altı ayda 600 kilo fark attı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı