Emlakbank'ta ‘kapatma’ çıkmazı

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.07.2001 - 00:01


<ı>Çiğdem TOKER

Türkiye, Niyet Mektubu'nda IMF'ye ‘‘Emlakbank'ı kapatacağım’’ sözü verdi. IMF yönetimi şimdi, ‘‘Tamam yasa çıktı, ama siz kapatacağız diye söz verdiniz’’ diye bu konuya da taktı. Şimdi bu ortamda Emlakbank'ın nasıl tasfiye edileceğinin formülleri aranıyor.

Emlakbank'ın tasfiyesini öngören kanun yürürlüğe girmesine karşın, IMF'ye verilen Niyet Mektubu'nda ‘kapatma’ sözcüğü geçtiği için yeni bir hukuki sorun ortaya çıktı. 1.5 milyar dolarlık krediyi erteleyen IMF'deki hukukçuların, Niyet Mektubu'ndaki taahhütleri değerlendirirken, ‘kapatma’ ifadesine odaklandıkları ve Fon yönetimine değerlendirmelerini ‘‘Yasanın çıkmış olması tek başına meseleyi çözmüyor. Emlakbank'ın kapatılmış olması gerekir’’ şeklinde ilettikleri öğrenildi.

Bu kritik değerlendirmenin Ankara'ya ulaşması üzerine, son iki gündür Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ‘‘kapatma’’ işleminin nasıl gerçekleştirileceği konusunu çözmeye uğraşıyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayladığı yasa, Emlakbank'ın her türlü bankacılık hizmetleri, taahhütleri, işlemleri ve aktiflerinin düzenlenecek bir protokol ile Ziraat Bankası veya Halk Bankası'na devrini öngörüyor. Devre ilişkin protokol taslağı hazır. Yasa uyarınca, bu potokolün BDDK'ya gönderilerek, ‘uygun görüş’ün alınması gerekiyor.

Ancak IMF ile ilişkilerde yeni bir sorun yaratma potansiyeli içeren mesele burada düğümleniyor. Çünkü Emlakbank'ın bankacılık lisansının iptalinin hangi kurum tarafından ve nasıl gerçekleştirileceği konusu, henüz hukuken çözülemedi.

Bir yaklaşıma göre, devir protolüyle birlikte lisans iptali gerçekleşirken, bir başka yaklaşıma göre lisans iptali kararını ancak BDDK verebilecek.

SORUN NASIL ÇÖZÜLECEK?

Devir işleminden sonra, bankanın tasfiyesi için Emlakbank'ın sahibi konumundaki Hazine, bankanın genel kurulunu toplayacak. Ancak Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre olağanüstü genel kurula karar verilmesi halinde, bu genel kurulun 15 gün önceden gazetelerde ilan edilmesi gerekiyor. IMF'nin krediyi serbest bırakacak ikinci toplantısını en erken gelecek hafta yapılacağı dikkate alındığında 15 günlük yasal sürenin, Niyet Mektubu'ndaki Emlakbank taahhüdü açısından ciddi bir sıkıntı oluşturduğu belirtiliyor.

Tasfiye için ne planlanıyor?

KAMU Bankaları Ortak Yönetim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre, Emlakbank'ın tüm şubelerinin ‘‘ilk aşamada’’ Ziraat Bankası şubelerine dönüşmesi planlanıyor. Yasada, Emlakbank'ın ‘‘Ziraat Bankası veya Halk Bankası'na devredileceği’’ belirtiliyor. Halkbank'ın teknolojik altyapısının Emlakbank ile uyuşmadığının anlaşılması üzerine, bireysel bankacılık hizmetlerinin aksamaması için, Emlakbank şubelerinin ilk aşamada Ziraat Bankası'na bağlanması düşünülüyor. Ancak orta vadede, yani Emlakbank şubelerinin tamamı Ziraat Bankası'na devredilip sistem oturtulduktan sonra, şubelerin bir bölümünün, ‘‘ihtiyaç ve koşullar dikkate alınarak’’ Halk Bankası'na devredileceği ifade edildi. Kesin devir işleminden önce, denetim elemanları Emlakbank şubelerinde kasa sayımı yapacak. Devirle birlikte, ATM cihazları, kredi kartları ve yurtdışı bağlantılarda sorun çıkmaması için de tedbirler alınmaya başlandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı