Emlakbank'a Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı modeli

Hürriyet Haber
27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanlığı, Emlakbank'ın aktiflerindeki taşınmazların değerlendirilmesi amacıyla, Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı modeli geliştirdi. Bakanlık, Banka aktifinde bulunan ve toplam değeri 2 katrilyon liraya ulaşan taşınmazların, 250 trilyon liralık bölümü için geliştirilen model hakkında görüş alınması için karar tasarısını, Yüksek Planlama Kurulu'na gönderdi.

Devlet Bakanlığı, kredi kullandırma işlemleri bir süre önce durdurulan Emlakbank'ın aktiflerindeki taşınmazların değerlendirilmesi amacıyla, Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı modeli geliştirdi. Bakanlık, Banka aktifinde bulunan ve toplam değeri 2 katrilyon liraya ulaşan taşınmazların, 250 trilyon liralık bölümü için geliştirilen model hakkındaki görüşlerinin alınması için karar tasarısını, Yüksek Planlama Kurulu (YPK)'na gönderdi.

Hazırlanan modelin ilk aşamasında Banka aktifindeki taşınmazların 250 trilyon liralık bölümünün, ‘Bankalar Yasası’ndaki rasyoların bir yılda tutturulması kaydıyla' önce Emlak Konut A.Ş'ye ‘‘ayni sermaye' olarak devri planlanıyor. Taşınmazların devrinden sonra, Emlak Konut'un da Sermaye Piyasası Yasası'na göre faaliyet gösterecek Emlak Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı'na dönüştürülmesi öngörülüyor.

Modelin üçüncü aşamasında ise Banka'nın yeniden yapılanması çerçevesinde, eldeki taşınmazların başta konut yapımı olmak üzere çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi planlandı.

HAZİNE UYARDI

YPK Sekreteryası'nca görüşü istenen Hazine, uyarılarla dolu bir cevap yazısı gönderdi. Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp imzasıyla gönderilen yazıda, YPK kararıyla Emlakbank'ın konut inşa faaliyetlerine son verildiği hatırlatılarak şöyle denildi:

‘‘Konut yapımına yönelik faaliyetlerinin, ihale sistemi ve finansmanı açısından Bankanın zararına neden olduğu, bu işlemlerin yıllara sari olarak, inceleme ve soruşturma işlemlerine konu teşkil ettiği, Bankanın mali bünyesini olumsuz etkilediği nedenleriyle, gerek Bankalar Yeminli Murakıpları, gerekse Yüksek Denetleme Kurulu raporlarında, sözkonusu faaliyetleri son verilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.’’

Yazıda, bu nedenlerle banka taşınmazlarının konut yapımında değerlendirilmesine ilişkin maddenin, karar taslağından çıkarılması gerektiği belirtilerek, tasarı YPK'nun takdirine bırakıldı.

TASFİYE OLACAKTI

Emlakbank'tan sorumlu Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, bu modeldeki amacın Banka taşınmazlarının ülke ekonomisine kazandırılması olduğunu söyledi. Somuncuoğlu, Emlak Konut'un, ‘Hiçbir iş yapmadığını’’ belirterek, şunları söyledi:

‘‘Böyle devam ederse, Emlak Konut tasfiyeye tabi tutulacak. Elinde parası ve birikimli personeli var. 2 katrilyon liraya ulaşan emlak varlığını değerlendirebilecek bir kapasite de yok. Bu varlığın yüzde 49'unun halka arzedilerek taşınmazların ülke ekonomisine kazandırılmasını amaçladık.’’

Gayrımenkul yatırım ortaklığı müessesesinin Türkiye’de çok başarılı işlediğine işaret eden Somuncuoğlu, ‘‘Bu model ile gayrımenkullerin değerlendirilmesi uzun bir zamana yayılacak’’ dedi.

Emlakbank gayrımenkullerinin Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı'na dönüştürülmesiyle ilgili kararın, yakında YPK'da imzaya açılacağını söyleyen Somuncuooğlu, Hazine Müsteşarlığı'nın konuyla ilgili görüşünü ise şöyle değerlendirdi:

‘‘Emlakbank çift kimlikli bir banka. Bir yandan Bankalar Kanunu'na bir yandan da KİT mevzuatına tabi. Hesapları TBMM KİT Komisyonu'nda denetleniyor. Hazine'nin itirazı, Bankalar Yasası açısındandır.’’Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı