Emlakbank ‘Arı’ kovanı gibi

Hürriyet Haber
17 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Temmuz 1999 - 00:01

Emlakbank'ta Genel Müdür Erdin Arı'nın istifası olayı karıştı. Bankanın bağlı bulunduğu Devlet Bakanlığı, ‘‘Sadi Somuncuoğlu istedi, Arı istifa etti’’ açıklaması yaptı. Arı, ‘‘Ben kendi isteğimle ayrıldım’’ dedi. Bunun üzerine bakanlıktan, ‘‘Hakkında suç duyuruları var’’ açıklaması geldi.

TÜRKİYE Emlak Bankası Genel Müdürü Erdin Arı'nın önceki gün Emlak Menkul Kıymetler'deki ‘‘11 trilyon liralık vurgun’’ iddialarını içeren davada tanıklık yatıktan sonra istifa etmesi, Arı ile bakanlık arasında tartışma başlattı. Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu'na bağlı olan Emlakbank'taki bu istifa olayı konusunda bakanlık, ‘‘Bakanımız istedi, Erdin Arı istifa etti’’ açıklaması yaptı. Arı'nın yerine önceki akşam vekaleten Emlakbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Şeniz atandı. Arı ise, ‘‘Ben istifayı uygun buldum’’ dedi. Bunun üzerine bakanlıkla Arı arasında ‘‘açıklama yarışı’’ gündeme geldi.

Erdin Arı'nın dünkü bazı gazetelerde, ‘‘Ben kendi isteğimle ayrıldım’’ şeklindeki açıklamasının yer alması üzerine, Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu'nun bir danışmanı, adını saklı tutarak bir açıklama yaptı. Bakanın danışmanı, ‘‘Bankalar Yeminli Baş Murakıpları tarafından düzenlenen rapor üzerine açılan kovuşturma nedeniyle Erdin Arı'nın istifası istendi. Ayrıca hakkında da Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu’’ dedi. Danışman, Emlak Menkul davasında Erdin Arı'nın sanık konumuna geleceğini iddia etti.

MAHKEME SONUCU

Bankadaki görevinden önceki gün istifa eden Erdin Arı ise, ‘‘Yeni hükümetin kendi kadrosunu oluşturmasına fırsat vermek için ayrıldığını’’ savundu. Arı, suçlamalarla ilgili olarak da şunları söyledi:

‘‘Şimdiye kadar Emlak Bankası'nın yöneticilerinin yarısından fazlası hakkında suç duyurusu yapıldı. Önemli olan suç duyurusu değil, mahkeme sonuçlarıdır. Suç duyuruları belli bir amaçla yapılır. Mahkemeler sonuçlanmadan kimse suçlu ilan edilemez. Bugüne kadar Emlak Bankası'nın yöneticilerinin yarısından çoğu hakkında suç duyurusu yapılmıştır. Önemli olan suç duyurusu yapılması değil, mahkeme sonuçlarıdır.’’

Somuncuoğlu: Yorum yok

DEVLET Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Emlak Bankası Genel Müdürü Erdin Arı'nın, ‘‘İstifa ederek üzerine düşeni yaptığını’’ söyledi. Somuncuoğlu, A.A muhabirine yaptığı değerlendirmede, Emlak Bankası'nın durumunun kamuoyunca çok iyi bilindiğini belirterek, istifa olayı konusunda şöyle dedi: ‘‘Genel Müdür Sayın Erdin Arı, istifa ederek üzerine düşeni yapmıştır. Bu konuda daha fazla yorum ve açıklamaya gerek yoktur. Ayrıca konu bir banka olduğu için, her türlü yorum ve değerlendirmelerde dikkatli olmak gerekir.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı