Emlak Vergisi'ni zor ödüyorum

Hürriyet Haber
27 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 1998 - 00:01

Gayrimenkule düşkünlüğüyle bilinen İstanbul'un eski vergi rekortmenlerinden ‘‘genelev patroniçesi’’ Matild Manukyan, yeni Vergi Kanunu yüzünden artık gayrimenkule yatırım yapmıyor.

Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı haftalık Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, 700 dairesi, 70 işhanı, üç oteli, iki fabrikası ve birçok arazisi olan Manukyan, çok sevmesine rağmen artık gayrimenkule yatırım yapmayı düşünmüyor. Manukyan, ‘‘Olanlar bana yeter, elimdekilerin vergisini zor ödüyorum’’ dedi.

Manukyan, en son Yalova'da satın aldığı 200'ün üzerindeki daire dışında artık yeni gayrimenkul almayacağını belirterek, şunları söyledi:

‘‘Artık elimdekilerin vergisini zor ödüyorum. Bunların bir de bakımı var. O nedenle yeni bir mülk almayı düşünmüyorum. Artık yeter.’’

Vergi reformunu ‘‘fevkalade’’ olarak yorumlayan Manukyan, bu reformun daha önce yapılması gerektiğine değindi. Manukyan, şöyle devam etti:

‘‘Herkes üzerine düşen vergiyi vermeli. Bu reform daha önce yapılmalıydı. Yine de geç kalmış sayılmazlar. Herkes kazandığı oranda vergisini vermeli. Benim her zaman vergi şampiyonu olmam diye bir şey sözkonusu değil. Demek ki benden daha fazla kazananlar var ve onların vergi tutarı da benden daha fazla olmuş. Ben de kendime düşen miktarı fazlasıyla veriyorum.’’

Matild Manukyan'ın mal varlığı

Yalova'da 200 daire. 4 bin metrekarelik bir arsa

İstanbul'da 500 daire ve 70 işhanı

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde bin dönüm arazi üzerine kurulu

ambalaj ve emaye fabrikası

Bir son model BMW ve bir Mercedes, bir Rolls Royce otomobil.

Antalya ve Alanya'da ikisi dört yıldızlı, biri beş yıldızlı üç otel.

Büyükada'da bir köşk.

Kalamış Lat Limanı'nda demirli, 18 metre boyundaki Sang Harmony yatı.

Çeşitli vakıflara bağışladığı 70'in üzerinde daire ve çok sayıda mücevher

ve ziynet eşyası.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı