Emlak Bankası’nda özelleştirme başladı

Hürriyet Haber
03 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Nisan 1998 - 00:01

Emlak Bankası, Ataköy sahilindeki Holiday Inn, Ataköy Marina ve Demir Tatil Köyü'ndeki hissesinin yüzde 60'ını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devretti.

Kamuoyunun gündemine sık sık yolsuzluk iddiaları ile gelen Emlak Bankası'nda özelleştirme fiilen başladı. Banka, sahibi olduğu Ataköy'deki Demir Tatil Köyü, Holiday Inn ve Ataköy Marina'nın yüzde 60 hissesini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devretti.

Emlak Bankası'nın özelleştirmesi için banka içinde bir komisyon kurduklarını belirten Emlak Bankası Genel Müdürü Erdin Arı, ‘‘Bu komisyona çeşitli dönemlerde bankadan ayrılmış üst düzey yöneticileri aldık. 6 kişilik bu komite her türlü araştırmayı yapıyor. Bu komitedekiler, daha önceki yönetimlerin ‘tukaka' deyip attığı insanlar’’ dedi.

Emlak Bankası’nın ana sözleşmesinin değiştirilmesi için Hazine'ye müracaat ettiklerini söyleyen Arı, artık diğer bankalar gibi konut yapamayan bir kurum olmak istediklerini ve inşaat şirketi olmak istemediklerini kaydetti. Arı, ‘‘Konut yapmayacağız. Fakat yuva kredisi veren banka olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

BAHÇEŞEHİR SATIŞTA

Arı, Emlak Pazarlama'yla ilgili bazı sıkıntıların giderilmesi ile birlikte Bahçeşehir projesinin de geçtiğimiz günlerde yeniden önünün açıldığını belirtti. Arı sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘20 Nisan'da tekrar yeni etapların satışına çıkıyoruz. Yeni etapların inşaatına başlanıyor. Emlak Pazarlama'ya daha önce Emlakbank'ın yaptığı bütün konutlardan pay veriliyormuş. Artık Emlak Pazarlama sadece Bahçeşehir konutlarını kontrol edecek. Bahçeşehir dışındaki konutların satışını banka yürütecek. Ayrıca Bayramoğlu projesini de çözdük. Bu projeye 12 milyon dolar fiziki masraf yapmış olan Ali Balkaner ile el sıkıştık ve bu projeden tamamen çekildik. Tek kuruş para ödemedik. Zararımız da olmadı.’’

Bu yıl içinde 12 bin konut satmayı hedeflediklerini söyleyen Erdin Arı, ‘‘10 bin artı 2 bin demek doğru olur. İki bin blok satış olarak gidebilir. Blok satış için özel ve kamu olsun gruplara gidip, özel indirim önereceğiz. Ayrıca YPK kararı ile konutların belirli bir bölümünü Toplu Konut İdaresi'ne vereceğiz. Bu konuda görüşmeler sürüyor’’ dedi.

Emlak Pazarlama Süzer'den alındı

Emlak Bankası Genel Müdürü Erdin Arı, Bahçeşehir projelerini yürüten Emlak Pazarlama'nın tekrar Emlak Bankası'na geçtiğini söyledi. Arı, şöyle konuştu:

‘‘Emlak Pazarlama diye bir şirket kurulmuş. Bu şirketin yüzde 55'i Emlak Bankası'nın, yüzde 45 ise Süzer Grubu'na ait. Daha önce yüzde 70'e 30 olan ortaklığa yüzde 15 daha ilave edilerek Süzer Grubu'nun payı yüzde 45'e çıkmış. Yedi yönetim kurulu üyesi olan bu şirkette kararlar beş oyla alınıyor ve genel müdür de Süzer Grubu'na ait. Bu şirket Bahçehir inşaatlarını ilişkin ihale satın alma dahil herşeyi yürüten bir şirket. Bu şirketin genel müdürü de Emlak Bankası ile kavgalıymış. Bu yüzden de ben geldiğimde Bahçeeşehir projesi durmuştu. Ortaklarımızı çağırdık. Emlak Pazarlama şirketinde çoğunluk bizde. 18 Martta yaptığımız genel kurulla kararları 4 üye ile alınmasını ve genel müdürlüğün de Emlak Bankası'nda olmasını karara bağladık. Şu anrda Bahçeşehir projesi işlemeye başladı.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı