Dünya Haberleri

DÜNYA

  Emir ‘Görevimiz tehlike’

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2010 - 01:06

  Pentagon’un Ortadoğu, Orta Asya ve Doğu Afrika’da yürütülen milis faaliyetlerine karşı geniş çaplı gizli askeri operasyonlar yapılmasına onay verdiği öne sürüldü.

  NEW York Times gazetesinin haberine göre, Merkez Kuvvetler Komutanı David Petraeus, eylül ayında İran, Suudi Arabistan, Yemen ve Somali gibi ülkelerde izleme yapmaları için Özel Operasyon birliklerini yetkilendiren bir emri imzaladı.

  Sız ve yok et

  Gazeteye göre yazılı emir, bölgede faaliyet gösteren El Kaide ve benzeri örgütlere sızılmasını, bu örgütlerin dağıtılmasını, bozguna uğratılmasını, yok edilmesini ve ayrıca gelecekteki saldırılar için ABD güçlerine uygun ortamın hazırlanmasını içeriyor. Gazete, emir belgesinde saldırı eylemlerinin hedefi olarak spesifik bir ülkenin seçilmediğine işaret etti.

  İran’da keşif

  Gazeteye konuşan bazı savunma yetkilileri, geçtiğimiz Eylül ayında General Petraeus tarafından onaylanan gizli emrin, nükleer programıyla ilgili olarak gerilimin iyice tırmanması sonucu olası bir askeri harekat öngörülmesi halinde, İran’da keşif faaliyetlerinde bulunulmasına da izin verdiğini söylediler. Nitekim, İsrail basını, “İran operasyonu için hazırlık mı” diye sordu.

  Gizli emir, hedef ülkelerde Amerikan askerleri, yabancı işadamları, akademisyenler ve diğerleri aracılığıyla tehdidin saptanması, militanların tanınması ve durumla ilgili sürekli bilgi akışı için istihbarat toplanmasını da öngörüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı